Eu unul sper ca odata cu Nexus 5 sa se duca toate preturile in jos. No offense, dar in ultima vreme mi se pare ca se plateste prea mult pt. acelasi smartphone de anul trecut, dar ceva mai rapid. Si cand spun asta ma refer la toti, nu doar la Apple si Google. De exp. mie mi se pare aberanta diferenta intre 16 GB si 32GB. Multi cer chiar si mai mult de 100 EUR diferenta, desi costul unui flash de 16 GB la cantitate mare nu cred ca depaseste 10 EUR (si sunt chiar darnic). Si aici, desi imi place Apple, arat si spre ei cu degetul...

La fel, e aiurea ca tu ca producator sa ajungi sa iti optimizezi linia de productie, dar tu de fapt sa scoti produsul si acum si peste 6 luni la acelasi pret. Acesta ar trebui sa scada... dar se pare ca nu tine cont nimeni de chestia asta.

Eu ma bucur ca apar smartphone-uri gen Nexus 5. Nu e pt. mine (vorba lui razvanrazy, nu l-as lua decat daca as fi platit), insa nu-mi fac probleme intrucat exista piata pt. el. Tare ma tem insa ca Google va proceda ca si in anii trecuti... adica va produce o cantitate extrem de limitata. Am avut pe cineva care anul trecut a avut problema cu Nexus 4... a trebuit sa astepte o luna (cu el in service) pana au avut cu ce sa-l schimbe. Pai in cazul asta, timpul meu (fara telefon) costa mai mult decat diferenta la care ma bucur cand achizitionez ceva mai ieftin. Pentru mine pretul unui produs inseamna nu doar cat dau pe el, ci si serviciile pe care le primesc pt. acei bani.

Din pacate vad ca problemele clasice Android au ramas... deja citesc despre probleme de display, probleme de baterie, restart-uri aiurea. Adica exact ce patesc si eu cu Nexus 7 2013...