Nu cred ca se vor ieftini si celelalte. Google mereu a avut preturi foarte mici la telefoane comparativ cu Samsung, Apple etc. Parerea mea e ca in ceea ce priveste smartphone-urile, tehnologia a atins un punct de saturatie. Sunt subtiri, frumoase ( aici e relativ ), usoare, au camere mai mult decat decente, capacitati de stocare mari, super hardware, sunt incredibil de rapide, au ecosisteme extrem de bogate ---> milioane de aplicatii de toate felurile. Plus feature-uri individuale. Ce ti-ai putea dori mai mult? Tocmai de aceea, mereu va fi "acelasi smartphone ca anul trecut", cel putin in punctul acesta. Eh, lasa... Iti iei un telefon, il utilizezi, mai faci cate un update, si dupa vreo doi ani, tot il schimbi.


Si eu am problema asta legata de memorie. Deja nu mi se pare normal ca telefoanele/tabletele sa inceapa cu capacitati de stocare mai mici de 32GB. Sau daca tot incep de la 16GB, sa nu fie minim 100$ diferenta pana la 32 si inca 100$ pana la 64. Apple sunt cei mai nebuni la faza asta. Da, recent mi-am dat seama ca investesc zeci si uneori sute de milioane anual in produsele si ecosistemul lor, dar mi-e greu sa cred ca in 2013 avem de platit asemenea scoruri pentru memoria flash.


Eu chiar vreau sa testez un Nexus 5, dar rareori se intampla sa vad prin magazine. Exact ca Surface-urile celor de la Microsoft. Cred ca o singura data am vazut undeva expus si era intr-un Mall din Italia. Ma surprinde ce spune Razvan legat de Nexus, cum ca are stutter si lag. E stock Android, deci ar trebui sa rupa gura targului. Ca pret, mi se pare bestial, dar ca build quality, e la pamant.


Si ceva putin off-topic, ca vad ca au loc comparatii la greu cu iPhone-ul: nu sunteti intregi daca aveti impresia ca iPhone 6 va avea ecran tot de 4". Apple au deja in teste de luni de zile ecrane de 4.5" sau de 4.8". Diferenta e ca ei vor sa ramana fideli ideii de "one handed usability" si sa subtieze marginile, astfel incat sa nu il transforme in lopata. Ceea ce mi se pare OK. Oricum, toata industria e "phabletizata" de mult timp.