Quote Originally Posted by albastru View Post
Asa am patit si cu Fifa 13 varianta PC.Ba mai mult in viata doar un singur lucru m-a indispus enorm,acela e chiar FIFA 2013.Sa-ti scriu o mica istorioara in legatura cu FIFA.

Inainte de ziua lansarii eram extrem de nerabdator sa-l joc si ca sa-mi domolesc un pic nerabdarea, in timpul verii jucam varianta demo zi si noapte.Sa nu mai scriu ca nemaijucand FIFA de mai bine de 3 ani,doream sa pricep cat mai bine mecanismul de joc pentru a avea un parcurs si un joc bun in varianta full.

La primul meci din season am facut un joc pe care nici in ziua de azi nu l-am uitat. Aveam peste 20 de suturi pe poarta,o sumedenia de ocazii ratate si un singur gol marcat pe cand adversarul in tot meciul a avut un singur sut catre poarta,din nefericire acel sut dat in ultimele 20 de minute avea sa fie transformat in golul care a inchis tabela. Chiar daca n-am reusit sa castig, eram extrem de multumit de jocul prestat si de spectaculozitate si atmosfera meciului. Apoi au venit urmatoarele 5 partide consecutive cu aceeasi echipa ,Real Madrid,toate castigate cu acelasi joc spectaculos, insa la al saselea meci incheiat la egalitate, lucrurile pareau sa nu mai fie placute mie,jucatorii alergau total diferit decat in celelalte partide ,de parca aveau niste saci de nisip pe umerii lor si nu putea sa alerge rapid,sa faca tackling si nici sa dea pasele la fel de bine ca inainte.Am jucat alte 4 meciuri in care acele neplaceri inca mai existau ,toate au fost incheiate cu infrangeri. In acele momente neplacute nu dadeam vina pe companie ci mai mult judecam jocul prestat de mine sau un posibil lag care provoaca o incetinire a vitezei de joc si o intarziere a paselor . Am hotarat sa nu mai joc vreo 3 zile online si sa privesc cat mai mult imagini video de pe youtube sau sa citesc diverse articole legate de fifa pentru a invata cat mai mult.Dupa terminarea acestui studiu combinat cu vreo 10 jocuri offline,mi-am zis ca in modul online voi avea in mod sigur un parcurs bun. N-a fost sa fie asa,primul meci l-am pierdut,al doilea-egal, tot de pe urma acelorasi chestiuni, si apoi total surprinzator in al treilea meci jocul a decurs excelent asa cum imi doream,insa bucuria a tinut putin mai ales ca in urmatoarele meciuri le-am pierdut la scoruri mari. Am repetat aceeasi isprava:multe zile de privit imagini video,forumuri/articole dupa care in jocurile online atat in UT si seasons am parte de foarte putina satisfactie si tot mai multe frustrari.Am incercat sa gasesc toate solutiile posibile pentru ca gameplay-ul sa se desfasoare decent,am curatat praful din laptop,am pus pasta la procesor,am dat toate setarile grafice la minim,am instalat programe de citit fps-uri si temperaturi,am umblat pe la setarile placii de retea si ale windows-ului pentru a micsora cat mai mult un posibil lag.Toate aceste treburi nu prea au contribuit la mentinerea acelui gameplay dorit,numai intr-un singur meci din 10 nu apareau acele multitudini de pase gresite,tackling si heading inexistente,jucatorii metaforfozati in muncitori de santier cu saci de nisip pe umeri.In final dupa vreo 4 luni de fifa am horatat sa-l vand .

Intr-o zi de primavara ,din intamplare citesc un articol foarte interesant al unui jucator pasionat de FIFA.In acel articol el descria exact problemele care apareau in meciurile mele ,totodata si cauza lor. Aflasem pentru prima data cu ajutorul acelui articolul de existenta unor secrete ,gen scripting/handicaping/momentum care decideau cursul si rezultatele meciurilor.Tot acolo mai erau prezentate niste dovezi care aratau cat se poate de clar ca in niste fisiere ale jocului exista niste setari secrete care faceau ca echipa care conduce cu 1 gol sau mai multe goluri sa aiba parte in anumite intervaluri de timp de o incetinere fortata si brusca a vitezei de joc iar celalta echipa sa obtina un boost de viteza pana la intoarcerea scorului.
Din ce am citit pe cateva forumuri britanice se pare ca acele secrete exista si la FIFA 14. Poate nu stiai ca pe forumul ea.sports daca un user pomeneste de momentum,hadicaping sau scripting,va fi imediat automat banat,chiar si pe regulile forumului respectiv scrie:"Discussion of Handicap/Momentum/Scripting is banned. Official stance is they don't exist. Believe what you wish, but elsewhere or in private."

Dupa ce voi lua FIFA 14 NG voi sti pe cine sa dau vina si voi incerca sa nu privesc jocul ca pe un sport ci doar ca pe un simplu joc care nu merita sa fie in luat in seama prea mult.

EDIT:Am gasit o discutie "codificata" si foarte interesanta pe forumul ea sport unde unul a postat niste imagini video cu Handicap/Momentum/Scripting.





Am patit si eu acest lucru.... mi se pare un "Bug" foarte mare pt un joc care de la an la an ne aduce numai surprize neplacute . Cei de la Ea inloc sa progreseze mai rau se ........

Quote Originally Posted by colossus View Post
Mai e cineva care joaca cu camera data la PRO?
Am incercat si eu ... dar m-am lasat pagubas ...