Salut.

Am plecat in weekend de la premiza ca oricine are in casa o cutie de pantofi goala/plina cu prostii si deja dulciurile nu mai sunt un lux. M-am gandit initial cu prietena mea, sa umplem fiecare o cutie de pantofi cu dulciuri si sa mergem la o casa de copii din Bucuresti. Am zis ca 30-50 ron de cutie nu ar fi mare lucru pentru mine, dar pentru niste copii fara parinti, ar fi mare lucru.

M-am gandit mai bine si voi implica si colegii de munca (printr-un mail intern) in acest lucru si cine vrea/poate, ii astept cutia cu cea mai mare placere.

Din pacate, inainte sa dau mail-ul, m-am apucat sa dau telefoane si rezultatul nu este prea bun.

Din 6 case de copii din Bucuresti, 3 au numerele nealocate, 1 a raspuns si cum a auzit ce vreau, mi-a inchis telefonul in nas. 1 mi-a spus ca nu pot accepta nimic fara acordul directorului, semnaturi, hartagoraie, timp pierdut aiurea, iar cei care sufera sunt tot copii. 1 mi-a spus ca nu au nevoie de dulciuri, dar au nevoie de articole de menaj (hartie igienica, prosoape samd) si de mancare, dar ca au program doar de luni pana vineri (nu inteleg ce naiba se intampla cu copii aia in weekend... iar eu nu am cum sa merg in timpul saptamanii) Din pacate, aste nu am cum sa fac, intrucat nu pot sa cer bani colegilor si nici nu-i pot obliga sa vina la munca cu lapte, faina, zahar, ulei samd.

Intrebarea mea pentru voi este: Stiti vreo casa de copii sau ceva asemanator, in Bucuresti sau in apropierea lui, eventual ceva deschis si sambata), o scoala, un loc in care stau oamenii fara adapost... ?

Haine nu vreau sa duc, ci doar dulciuri/fructe/jucarii. Vreau sa ofer ce mi-as fi dorit eu sa primesc cand eram mic, iar eu am urat din tot sufletul (si inca urasc) sa primesc haine cadou.

Stiu ca nu este mare lucru, dar atat imi permite timpul/situatia materiala si chiar doresc sa ajut macar cu atat, niste copii batuti de soarta.