Quote Originally Posted by Cristy View Post
Wii U pare o gluma proasta... nu stiu cum a obtinut mai multe puncte ca X1 si PS4
Desi X1 si PS4 au castigat la unele categorii, se pare ca in final nu doar performanta conteaza. "Gluma proasta" de Wii U de bine de rau, momentan s-a vandut in mai multe unitati decat X1 si PS4 impreuna, chiar daca are un an avans. Aceeasi gluma proasta ofera mai multe jocuri si exclusivitati, backward compatibility cu cateva mii de titluri totusi. In plus, daca te uiti pe metacritic, nici PS4 nici X1 nu au macar un singur joc cu nota peste 90/100 (exceptie fiind fl0wer, un joc de pe PS3 totusi), in timp ce Wii U are deja 4 titluri cu note peste 90/100. O fi si asta o gluma...
Quote Originally Posted by Snake View Post
La fel cum altii considera ca e o gluma proasta sa-ti cumperi consola next-gen pentru 3 jocuri, si acelea mediocre.
Multi au mers pe ideea ca in viitorul apropiat vor iesi si titlurile mari. Eu am punctat insa pt. ce ofera consolele in acest moment si nu ce va fi peste un an sau doi, cand probabil situatia ar putea fi complet alta.
Quote Originally Posted by anduthebest View Post
O mentiune am insa, WII U e backwards compatible insa nu si cu Gamecube. My shame and mistake in caz contrar, insa 99% sunt sigur ca asa este.
Cred ca ai dreptate. Wii U nu citeste in mod direct jocuri de Gamecube (disk-urile propriu zis) insa poti lua jocuri de Gamecube din e-Shop. Exista si o metoda neoficiala de a juca Gamecube games (search on Google) insa e mai complicat (in primul rand datorita faptului ca Wii U nu are porturi pentru controllerul oficial de Gamecube - insa se rezolva cu un adaptor USB or something).

Da, e o nebunie maxima cu faptul ca acum te poti juca pe GamePad, wiimote + nunchack, pro controller, etc... dar cred ca acesta este pretul platit pt. "inovatia" lor cu GamePad-ul "tableta" si backward compatibility.