Va astept cu poze la coltul colectionarilor

- eu am colectionat tot timpul cate ceva

1. cand eram foarte mic - ambalaje de dulciuri - am si acum cred prin carti diverse ambalaje de la ciocolati si dulciuri
2. cand am mai crescut (eram la scoala generala) - colectionam niste cartonase de la o ciocolata greceasca - cu personaje disney
3. a urmat in perioada revolutiei / imediat dupa - pachete de tigari (goale) / cutii de bere ...
4. tot in perioada accea (aveam cam 12 - 13 ani) - surprize turbo / fifa / tipitip / si multe altele - stickere cu garbage pail kids - cartonase de la gume turcesti - cu personaje din filme, piloti de formula 1 ... etc - erau invadata piata romaneasca cu tot felul de chestii din turcia
5. apoi reviste cu bezi desenate - daca e cineva care isi aduce aminte - imediat dupa revolutie la libraria Mihai Eminescu (si nu numai) au fost colectia DC Comics - editia frantuzeasca - tin minte si acum un numar costa cam 50 lei (enorm la vremea aceea) - pe langa alergaturile prin anticariate dupa Pif uri, Vaillant, Rahane - am prins si niste Fantastic Four (in germana) - niste Digedax - (germana / franceza / italiana) etc
6. apoi a urmat in devalmasie - surprize kinder -
7. apoi urmatoarea pasiune au fost cartile de la editura Nemira - (colectia SF)
8. apoi cand am descoperit 3Dfx mi-am dorit sa am o colectie completa de placi produse de aceasta companie
9. jocuri nu am colectionat niciodata in mod serios (decat foarte tarziu) - desi am avut consola gameboy aproape din primul an de aparitie 90 (daca nu ma insel a aparut in 1989) ... o perioada am colectionat joculete electronice (portabile) clone de Game & Watch .. stransesem cam 25-30 bucati - insa prin 2005 mi s-a pus pata - din nou pe gameboy - am inceput evident cu clasica consola alb negru, ulterior GBA SP si tot asa ...

PS: uitasem - dupa revolutie (pentru ca inainte nu prea aveai cum) am incept sa colectionez si monede (nu vechi - ci contemporane) de fiecare data cand pleca taica'meu intr'o tara straina imi aducea monede de fiecare model - eram extraordinar de fericit
- iar am uitat ceva - inainte de revolutie si putin timp dupa - am colectionati si cutii de chibrituri - unele dintre acestea - adevarate opere de arta - va jur - si evident cartele telefonice - ahahahhaha doamne ce nebun am fost -