Acum ca Andrew s-a rezolvat, ma bag si eu putin mai mult in discutie.

Caut de mult timp un DSLR ieftin (de incepator), insa cum zice si trickz, unul de "firma" incat sa fiu sigur ca e fiabil dar si ca am cat mai multe accesorii compatibile. Asta e iar o problema pentru mine, pentru ca nu ma descurc sa imi dau seama nici macar ce obiectiv ar merge pus la acel 1100D de exemplu, sau un Nikon D3100. Ultimul fiind in mare masura ce vreau eu, dar peste bugetul alocat.

Pe mine ma intereseaza mult sa filmeze full HD si sunt constient ca un D3100/3200 va filma mai bine decat un handycam mai ieftin, desi ambele sunt fullHD. In plus de asta, caut si ceva care sa fie destul de usor de utilizat incat sa pot invata singur sa o folosesc complet. Adica sa fie user friendly. Si desigur sa faca si niste poze bune. Nu ma intereseaza MP, ca sunt 12 sau 18 imi este indiferent si realizez ca mai mult conteaza dimensiunea obiectivului, care cu cat e mai mare lasa mai multa lumina (fotoni) sa patrunda iar imaginea mea e mai clara. Sau cel putin asta am inteles eu.

Pretul lui 1100D e extrem de bun si e exact suma in jurul careia ma invart eu, din pacate insa nu am gasit nimic la dorintele mele decat la preturi mult mai mari. Daca stiti ceva alternative, eu sunt numai urechi.