Quote Originally Posted by alexulq View Post
Salut,
Acum 2 saptamani am cumparat prima mea consola, si am ales un Xbox One. Mai mult pentru partea de Kinect si sper ca dezvoltatorii sa scoata cat multe aplicatii pentru el. Am cumparat-o din Franta, unde si locuiesc insa mi-am creat un cont de UK. De asemenea la regiunea consolei am ales tot UK pentru ca vroiam continutul in engleza. La pachet era si un cod pentru COD Ghosts si dupa cateva ore de downloadat am rasuflat usurat ca era in engleza, desi pe cartonasul acela scria FR/DE COD: Ghosts. Tot din magazin cumparasem si jocul cu Zumba. Desi pe el se mentiona clar ca limba vorbita si textul e in franceza, jocul este in engleza. Daca jocurile preiau limba setata in consola, inseamna ca se pot comanda din orice tara si juca cel putin in engleza.
In Store in schimb preturile sunt afisate in lire si pierzi la paritatea dolar-lira. Mi-am creat un cont live cu adresa de us insa preturile erau tot in lire. Mi-am dat seama ca trebuie sa schimb si consola pe US. Dupa schimbare si resetare am cumparat jocul Peggle 2 in dolari, in timp ce eram logat pe contul de UK. In schimb nu mai imi mergea streaming-ul pe Xbox Music, acolo a comparat tara din contul Live(UK) cu cea de pe consola(US) si am setat din nou consola pe UK.
Deci se pare ca singurul loc unde conteaza cu adevarat regiunea este la subscribtii, unde difera continul. Deocamdata sunt in perioada de trial pentru Gold dar cand va expira trebuie sa ma hotarasc pe ce regiune o voi face. Pentru jocuri se pare ca nu exista nici o restrictie si ma intreb daca se poate schimba regiunea consolei de cate ori vrei.
La cumparare am folosit un card Mastercard emis in Franta.
Man cum ai schimbat pe consola la store din £ in $ ??? Ca ma chinui de aseara. Am dat de pe Pc migrate pe Us dar pe consola tot lire ma pune sa platesc.