Nu faptul ca nu am vandut eu aici era important si nici of-ul meu. Ai punctat chestiile astea insa ai trecut cu vederea aspecte mai importante din ce am zis. Cum ar fi ce anume ma facea pe mine ca utilizator normal, care nu are nici prieteni aici pe forum si nici vreo relatie mai speciala sau atasament fata de comunitate ca sa platesc o taxa pentru un serviciu de altfel gratuit pe alt site. Cu alte cuvinte care erau avantajele platii, pentru ca din moment ce a fost impusa nu mai ramane loc de "dau bani pentru ca imi pasa" deja sunt constrans sa platesc ca sa am acces la un serviciu. Eu unu sincer nu vad niciun avantaj. Nu e ca si cum mi-ar fi fost promovat produsul sau oferite garantii in caz de tepari.
Iar mare parte din nemultumiri de aici a plecat. De la acea taxa impusa, de aici si decizia ta de a o scoate, lucru pe care l-au zis foarte multi useri in momentul in care ea a fost adoptata, ca nu va rezista prea mult. Degeaba acum o dati la intors ca au platit oameni care nu folosesc bazar-ul niciodata, au platit pentru ca le pasa de comunitate etc. ati vazut ca au plecat o gramada de oameni si ca "sa stea cine vrea" nu a avut succesul scontat de a baga "spaima" in oameni ca nu mai pot sa vanda pe cg si sa sara cu donatia. Ideea e ca daca era o comunitate cu adevarat prietenoasa oamenii ar fi donat oricum fara sa fie nevoie de constrangere. Faptul ca asta nu merge ar trebui sa va dea de gandit daca aceasta "prietenie" vizeaza toti userii sau doar acei 20 de insi care se cunosc intre ei si ii vad ca fac bascalie de altii pe messenger cand intreaba ceva sau iau useri peste picior aiurea.