Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Hai sa nu exageram, AMD face placi video foarte bune.
Eu n-am zis ca nu face ceva bun AMD. Daca n-ar fi ei, probabil nVidia & Co ar vinde praful de pe toba la preturi premium. Insa eu ma uit la vanzarile noastre (si ale clientilor)... si AMD a ajuns la un raport de 1/10 fata de nVidia si 1/100 fata de Intel. Personal nu cred ca am mai vandut vreo placa video AMD de (fara exagerare) vreo 5-6 ani.
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Raportul pret-performanta este peste ce ofera NVIDIA. Ce naiba, doar nu sunt nebuni Sony, Microsoft, Apple si multi alti producatori de PC-uri si laptop-uri care merg pe mana AMD.
Daca e sa ne uitam la console, acolo AMD a castigat doar pentru ca erau singurii ce ofereau o solutie SoC (GPU+CPU) viabila (nVidia nu face procesoare iar Intel nu avea inca o alternativa performanta). Daca e sa ne uitam la laptopuri, peste 80% din ce se vinde pe piata e cu Intel sau Intel + nVidia. Intr-adevar, restul e AMD. Cat despre PC-uri, nu stiu... pentru ca la cat de prost se vand lately, nici nu mai conteaza.

Segmentele pe care se bazeaza cel mai mult producatorii de componente pentru PC in momentul de fata (printre care si AMD si nVidia) sunt clare: cel de "cat mai cheap posibil" (daca se poate AiO/SoC) si cel de "cat mai performant posibil" (singurul loc in care PC-ul va ramane rege forever).

Eu sper sa vad cat mai repede pe piata PC-urile modulare gen Concept Project Christine... poate asa se mai revigoreaza un pic piata de PC-uri. Sau poate vor ajuta Steam Machines cine stie?

Oricum e loc pe piata pentru toti. Iar nVidia in momentul de fata nu prea mai are de ales (odata ce nu mai exista pe piata consolelor, unde totusi vorbim de cateva posibile sute de milioane de cip-uri pierdute) si merge pe calea "performanta maxima per watt". Cam cum a procedat si Intel cand le-a furat "caciula" celor de la AMD.