Mie unul mi-a placut ce am vazut legat de Unity 5.0 acum la GDC 2014... dar personal cred ca mai repede se preteaza pentru Wii U decat pentru 3DS. No offense, dar 3DS-ul din punctul meu de vedere ar trebui trecut la categoria "retro". Nu poti sa vii (mai ales pe un 3DS XL) cu rezolutii gen 800×240 si sa speri ca te ajuta cine stie ce engine. Asta in timp ce pana si chinezariile cele mai ieftine ies pe un minim de 1280x720. Era cat de cat OK rezolutia pentru 3DS, insa pe 3DS XL mi se pare horrible.

Desi e off-topic, legat de 3DS... eu am avut de ales intre a achizitiona un PSVita si un 3DS XL. Pai cand le-am pus side by side (mai ales langa OLED-ul Sony), am avut impresia ca ma uitam la ceva SF langa o jucarie de acum 20 de ani (like Tetris). Inteleg ca Nintendo vinde 3DS-uri in draci... dar ma indoiesc profund ca vreun hardcore gamer va cumpara vreodata asa ceva. Si e pacat, pentru ca sunt multe jocuri bune... dar daca le prezinti cu spatii intre pixeli, se pierde din farmec.

Macar Wii U si-a rascumparat greseala... pentru ca jocurile arata impecabil (nici nu mai conteaza daca e FullHD, daca e de fapt 1280x720 upscalat)... arata sublim pur si simplu! Ii lipsesc doar jocurile third party (hai cu Bayonetta 2). Insa 3DS-ul, grr. Mai bine nu mai comentez, ca supar pe cineva. Repet, e opinie personala, si respect ideea ca gusturile nu se discuta. Poate nu m-am jucat eu suficient pe un 3DS XL... ce sa zic? Insa nu imi permit sa dau peste 800 RON pe un device care ruleaza in 800x240. Chiar nu pot.