Monky - sa nu exageram, poate nu va valora 6000 $ cum zici tu - probabil va fi undeva la jumatate - 2500-3000 $ (poate chiar mai mult avand in vedere ca din ce mi-ai povestit tu este cel mai high-end model posibil) insa acesta este pretul pentru "tehnologie" (se intampla la absolut orice telefoane-tablete/computere/televizoare etc).

Cat despre discutia despre placi video este foarte corect - o placa video super high-end este mereu ca un front runner, toate celelalte placi TIND spre aceeasi viteza sau aceeleasi performante, avantajul este de cele mai multe ori ca aceste modele high-end isi pastreaza performantele pe o durata mai mare de timp (in caz ca nu se implementeaza vreo noua tehnologie revolutionara, vezi in istorie implementarea T&L de prin anii 1999-2000, sau chiar accelearea 3D folosing OpenGL/D3D sau Glide din anii 1995-1996 a celor de la 3dfx).

Eu fiind adeptul solutiilor portabile nu pot sa ofer o parere subiectiva deoarece probabil nu voi avea niciodata o asemenea placa, insa alt aspect interesant este cel adus in discutie de tudyniuz, e mult mai usor de "economisit" 1500 $ daca nu cumperi jocuri originale, insa repet - pe termen lung investitia in jocuri s-ar putea sa fie mai buna, decat investitia in Hardware si uneori trebuie sa fii pragmatic sa gandesti realist, de ce am nevoie de 100 FPS'uri intr-un joc de peste 2 ani, cand sunt suficiente 100 (sau 120 fps-uri) intr-un joc din prezent, oricum faptul ca tehnologia evolueaza si apar asemenea produse pe mine unul ma bucura nespus - eu o vad ca o evolutie.