Single post: AMD mai naste un monstru: Radeon R9 295X2

  1. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Care e faza cu Radeon R9 295X2-ul asta pana la urma? Ar trebui ca la ai sai 11.5Tflops (if they are real) sa spulbere tot in toate benchmark-urile.. dar eu vad ca cu greu reuseste sa bata un SLI de GTX 780 Ti-uri. Ba in mare parte chiar "mananca bataie". Unde mai punem ca un SLI de GTX-uri il poti lua la maxim 1300-1400$, pe cand un R9 295X2 va fi 1500$. Nu ca ar conta asa mult, dar daca iei in calcul si faptul ca SLI-ul de GTX-uri consuma si cu vreo 130W mai putin... chiar nu inteleg ce mare minune a facut AMD? Mai e si chestia cu radiatorul, care automat face instalarea imposibila in anumite carcase...

    Nu vorbesc acum ca fan nVidia sau mai stiu eu ce... sa zicem ca sunt un potential cumparator. Ma uit la teste, vad ca solutia lor costa mai mult, consuma mai mult... care ar fi motivele pt. care as cumpara asa ceva? In afara poate de a dori sa-mi fac un sistem cu 3 sau 4 x 295X2-uri, caz in care ar trebui probabil sa ma verific la cap.

    Probabil ca s-au gandit ca la un concurent pentru Titan Z, dar au uitat ca exista si alte produse pe piata. Oricum, de-abia astept benchmark-urile. Nu de alta, dar am un feeling ca o sa ranjesc un pic sadic vazand cum 8Tflops marca nVidia bat 11.5Tflops marca AMD. Ai dracu' Tflops... au ajuns ca si contrastul de la plasme... in functie de firma, da mai mult sau mai putin.

    P.S. Eu oricum discut discutii... pentru ca momentan am in my main sistem un amarat de GTX 660 Ti si chiar si asta e prea mult. Ma bate gandul la un GTX 750 Ti pentru ca mi se pare o mica minune tehnologica... la cat poate duce, sa consume MAXIM 75W in full load (fata de actualul GTX 660 Ti care sare pe la vreo 140W)... Nu mai vorbesc de temperaturi si noise. Yeah, i'm kinda green-holic
    Attached Images Attached Images 62490.png 62495.png 62498.png 62500.png 62503.png 62507.png 62512.png 62522.png 62525.png 62529.png