Eu m-am referit mereu la desktop-urile cumparate pt gaming, nu stiu cati vor schimba gamingul de desktop pe laptop (care vad ca si asta e pe moarte din cauza tabletelor). Pe partea de PC-uri OEM sau office/net browsing s.a.m.d. (care reprezentau grosul vanzarii de PC-uri desktop si la vremea respectiva erau console nu?) e normal sa nu mai fie cumparate, pt. ce sa ai o uzina si un morman de cabluri sub birou cand poti face acelasi lucru la fel de comod si de pe un laptop. Aici este scaderea vanzarii de desktopuri.

De placa video la 1000 lei vechi sa poti rula un 1080p nu ai avut nevoie niciodata, o puteai face cu oricare placa entry de la ATI (de la seria 2000 in sus) sau nvidia (seria 8000 parca) acestea puteau decoda 1080p nativ fara a forja procesorul.

Cei care sunt fanboy nu sunt deloc fericiti de evolutia consolelor si stii de ce ? Datorita consolelor a stagnat evolutia in materie de grafica pe partea de PC-gaming.

Nu compara nimeni o consola de 500$ cu o placa video de 1500 nu sunt multi cei care le cumpara, sa fim seriosi majoritatea cumpara placi video middle end, placi care pot duce orice la setari cat mai high in rezolutii de 1080p la 60 FPS. Ce a facut ATI acum cu lansarea acestei placi este ca a deschis drumul catre 4k, si asta este de apreciat, da stiu un drum foarte costisitor momentan. Problema este alta in 2-3 ani de zile pe PC te vei putea juca jocuri in 4k si asta pe un PC cu placi medii (cam ce gasesti acum la 1000 lei). Asa a fost si cand a aparut 7950 (nvidia), avea un pret destul de mare si nu multi isi permiteau asa ceva dar vezi acum ca poti rula jocuri in 1080p si cu placi video gen hd 7770 de la ATI o placa pe la 4-500 lei asta in timp ce pe PS4 sau Xbone abia daca vor fi 70% din jocurile lansate in 1080p nativ de 60 fps nu mai pomenesc.

Din punctul meu de vedere sa dai 5-6000$ pe un laptop pt. gaming este o bataie de joc, dar ma rog cum ai zis si tu omul isi permite, sunt banii lui si e liber sa faca ce doreste cu ei si e posibil sa fi gandit si el cum am gandit eu in primul paragraf.