Pai nu vezi ca din ce in ce mai multi renunta la portarea pe PC? GTA, RDR... si inca o chestie, care pt. mine era de asteptat, faptul ca ce o data erau exclusivitati de PC (vezi diablo 3) acum apar pe console. Sper sa nu se inteleaga ca sunt "PC elitest" sau mai stiu eu ce fanboy dar pt. mine faptul ca noua generatie se chinuie sa ruleze un joc la 1080p si 60FPS reprezinta un mare minus... adica nu vad marea evolutie in materie de VIDEO-games (am scris cu litere mari "video" tocmai pt. ca din punctul meu de vedere, si chiar din denumirea lor - jocuri video - grafica trebuie sa reprezinte un punct forte, mai presus de story si gameplay la un joc).
Eu unul as fi preferat de dau 2500 lei (imi dauc aminte ca prin 2006 sau 2007 am vazut ps3 la pretul de 2800 lei la carefour, dar atunci eu zic ca merita banii respectivi si tot s-a cumparat in draci chiar si in Romania) pe o consola dar sa stiu ca minimul va fi 1080p 60fps si chiar putin AA, chiar sa vad si cateva jocuri in 4k.

Legat de Steam Machine, sincer nu stiu cine ar da o caruta de bani pt. un PC branduit, eu unul nu vad sa aduca ceva nou Steam Machine. Oricine are un Pc decent de gaming poate pune Steam OS si gata are steam machine. Nu cred ca Steam Machine reprezenta un pericol asa mare pt. Microsoft, poate doar sa faca un mantle-linux frendly si atunci sa vezi distractie.

---------- Post added 11-04-2014 at 15:04 ----------

@Monky vad ca aici s-a deviat de la subiect si pt. a nu balacari postul asta nu crezi ca ar trebui facut un topic PC vs Console (stiu este un razboi fara sfarsit dar mereu apar argumente pro si contra) iar pe topicul respectiv sa fie niste reguli stricte, adica discutiile sa fie insotite de argumente si nu aruncat cu noroi unul in altul sau chestii de "e-*****" vezi tu placa mea video e mai tare decat consola ta pt. ca asa zic eu.
Sau le poti lasa si aici, cum doresti.