Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Ma baieti, cum stati cu glare-ul pe timp de zi? Plasmele stau prost la treaba asta, iar eu am doua. Am observat insa ca nici LCD-ul nu e cu mult mai bun, sau cel putin nu al meu. Mie imi bate lumina direct in ecran, iar ziua nu pot folosi plasmele. Ma vad pe mine si geamul si atat. Indiferent de nivelul de luminozitate sau alte alea. Sunt curios daca ceilalti cu LED sau LCD (al meu fiind mai vechi) aveti probleme de genul asta. Sau poate stati cu staniol pe geamuri
Eu am un Samsung UE46F8000 al carui ecran pare realizat din sticla. Peretele pe care este asezat este perpendicular pe cel cu ferestrele, deci nu primeste lumina directa, insa eu am ferestrele spre sud ceea ce inseamna o camera scaldata in lumina de la 11 pana pe la 4. Ideea este ca ecranul e atat de luminos incat pur si simplu nu bag de seama si nu tin niciodata backlight-ul la o valoare mai mare de 50% (adica 10 din 20).

Din experienta mea cu tot felul de televizoare si tot felul de amplasari este mai importanta iluminarea panoului decat amplasarea (sigur, afara de cazul in care nu il tii pur si simplu opus unei surse directe de iluminare). Eu mai am prin casa si un Samsung c650 (ccfl, ecran mat) pe care-l tineam la un moment dat in apropierea unei ferestre) si ziua pur si simplu nu vedeam aproape nimic la el.