Quote Originally Posted by Khan View Post
De-a dreptul impresionant. Totusi.. m-ai facut curios cu 'incalzitorul extern'. Nici nu credeam ca poate exista asa ceva.
Singurii care au scos incalzitor extern sunt cei de la Hydor (si de maxim 300W). Ai detalii despre produse aici: HYDOR componenti per acquari . Se aduc si in Romania (vezi pepika.ro si reef.ro). Si se monteaza pe filtrul extern.
Quote Originally Posted by Khan View Post
P.S. De unde ai luat plantele? Hornbach sau e vreun magazin mai specializat?
Plantele sunt adunate din n parti. Mai sunt si din Hornbach cateva, o parte de la reef.ro, dar majoritatea luate de pe la prieteni. Nu va recomand pe cele din magazine pentru ca sunt plante crescute emers si care s-ar putea sa nu aveti norocul sa le tineti in viata pana isi vor schimba toate frunzele. Ideea este sa le luati de la cineva care chiar le-a crescut in acvariu, in apa. Mai ales in apa din Romania (sa nu uitam ca unele au nevoie de o anumita duritate a apei, de o anumita lumina, etc.). Am comandat vre-o 3 plantute acum de curand chiar de pe net (din Germania, tara unde acvaristica e arta deja) insa pana nu le vad alive and breathing, nu pot spune nimic despre aceasta metoda.

Cel mai frumos este, repet... sa luati de la cineva cate un firicel, cate un manunchi de frunze si sa va "chinuiti" cu ele. La mine cel mai frumos exemplu sunt cei doi lotusi, care nici macar nu aveau bulb... erau 2 firicele amarate pe care mi-era si mila sa le pun in substrat. Au fost la un moment dat in proportie de 99% mancate de alge... nu credeam ca mai scapa. Iar acum, sunt doua plante "monstruoase", care fac frunze de cate 20-25cm diametrul... Lotusi la care daca azi tai 2 frunze, maine ii da altele... Secretul sta in lumina si fertilizanti. Daca nu fertilizati si nu aveti lumina indeajuns, nu incercati plante pretentioase, pentru ca este pacat.

P.S. Referitor la Hornbach, aveti mare grija. Eu am luat cateva plante de-acolo, tinute in apa in raionul de acvaristica... plante care nici macar nu cresc in apa. M-am dat de ceasul mortii intrebandu-ma de ce Dzeu se dezintegreaza asa repede in apa, pana le-am gasit pe net ca fiind plante de pus in ghiveci...