Imi pare rau guys... puteti sa ma injurati, puteti sa-mi spuneti cat au luptat stramosii nostrii pentru a primi dreptul de vot... puteti sa spuneti cam orice, dar eu de data asta am refuzat sa merg sa votez. Pe langa metodele de furt de care zice Darkie, eu am o durere mai mare:
  • L-am votat pe Iliescu... a facut ceva pe votul meu si mai ca nu a vandut jumatate de tara. Datorita lui eram pe punctul de a pleca din tara.
  • Dupa aceea l-am votat pe Basescu... a facut praf si cealalta jumatate de tara ramasa... Mi-a tras-o cu TVA marit si taxe peste taxe. Imi venea sa fug din tara.
  • Am mers cu incredere in Ponta si in ideea ca e mai tanar si mai dezghetat... ca se lupta sa scoata taxele puse de ceilalti fara sens, sa scada TVA-ul. A facut-o lata, punand si mai multe taxe si marind accize. Acum nici nu mai am cu ce sa plec din tara...
Eu cel mai bine vad ce se intampla cu propria mea firma... in ultimii 10 ani am ajuns sa scot bani din buzunar ca sa o pot tine in viata. Platesc darile la stat cu sfintenie si va rog sa ma credeti ca nici macar un singur partid sau vreun candidat votat de mine nu a facut (vorba americanului) jack sh*t pt. mine. Nu am nicio facilitate, am taxe peste taxe (din ce in ce mai multe), impozite peste impozite (din ce in ce mai mari), controale peste controale (din ce in ce mai dese)... asta in timp ce altii fura sute de milioane de euro si nu patesc nimic pt. ca au imunitate de la colegi.

Si ca dovada ca nu sunt idealisti, uitati-va la ciorba iesita acum dupa alegeri... PNL vrea sa se uneasca cu PMP (deci inainte de vot se injurau ca la usa cortului si dupa ce v-au luat voturile fac ceva pe ele si bat palma). Tariceanu, marele liberal de la USL, acum vrea din nou in PNL. PNL facut varza de Antonescu... Cum sa zic, daca dupa vot ei isi dau demisia in bloc doar pentru a fi alesi tot ei... e de-a dreptul peste stangul.

Deci, cu parere de rau... ma uit la toti si NU AM CE SA ALEG. Si ma tem ca generatia mea nu o sa prinda politicieni adevarati si nu mascarici fara ideologie si fara pic de solutie la problemele reale.

Noroc ca si-au adus americanii aminte de noi (odata cu problema cu rusii). Ia uitati ce frumos a crescut RON-ul fata de alte valute... fara pic de baza economica. Pai in cazul asta, hai sa ne facem o tara militarizata... sa facem cat mai multe baze militare NATO, sa tragem lansatoare de rachete la fiecare colt de strada... ca poate asa ne face cineva si noua autostrazi (deh, nu poti sa mergi prin coclauri cu rachetele in spate)... Ptiu drace!