iry: eu incerc sa ma uit la jumatatea plina a paharului... ca nu m-am nascut prin vreo tara sa trebuiasca sa ma lupt pentru o sticla cu apa... sau prin vreo tara unde nu stiu daca azi ma bombardeaza sau nu. Din punctul asta de vedere, stam bine (inca).

Din fericire inca suntem multi romani de suflet, cu bun simt. Chiar daca suntem minoritari si ne-o furam la fiecare ghiseu unde se presteaza servicii publice... Intalnesc oameni ca mine (chiar si aici pe forum - si s-a vazut de-a lungul timpului ca au ajutat, desi nu erau obligati sa o faca), genul care e constient ca daca sunt multi tampiti in jurul tau, nu trebuie sa devii si tu unul dintre ei. Chestia asta "de turma" nu o suport la noi... dar, ce sa-i faci, se simte influenta "comunista" si "bolsevica". Care totusi parca e mai buna decat cea anarhista sau terorista.

Asta cu prietenii si familia este si motivul cel mai important pentru care nu am plecat din tara de cate ori am avut ocazia. M-am plimbat destul de multicel pe-afara (zic eu), si parca totusi nu m-am simtit la locul meu (well, poate o mica exceptie Londra - nu stiu de ce).

Ma uit cum vin strainii pe la noi si raman uimiti de ce minune de tara avem (vorba aceea, pacat ca e locuita) - extrem de frumoasa si cu toate tipurile de relief... cu 4 anotimpuri (lucru care e mare lucru daca ai avea si pe cineva la turism care sa se priceapa si sa nu dea sute de mii de euro pe o frunza copiata)... mare, delta, munti... nu mai vorbesc de locuri istorice.

Si legat un pic de istorie... ma uit la americanii mandri in draci de istoria lor, si vorba aceea, au cateva sute de ani in spate. Iar noi, cu mii de ani... aproape ca nici nu mai stim cine am fost. Eu unul sunt dac (si drac cateodata) si sunt mandru de treaba asta!

Hai ca m-am aprins... vroiam doar sa fiu un Gigi Contra si sa spun ca nu regret. Vorba aceea, va mai cunosteam pe voi altfel?