Deathwings: cum sa ma jignesti man... Dne Fereste ! Chiar am zis, ca mi-a gadilat ego-ul (in sensul bun). Cat despre lipit, nu exista (din cate stiu eu) ceva mai bun pe piata la noi in afara de Dow Corning 881. E expensive (180 RON) dar nu cred ca as risca tocmai aici... Din fericire, am apelat la cineva care a lipit sute de astfel de acvarii (a facut si cateva care au sarit usor de 3000L), asa ca nu risc cu nimic. Si da, la un astfel de acvariu trebuiesc vre-o 8 maini dibace... mai rau este cu mutarea celui vechi... pentru ca n-am unde sa-i mut pe micuti, si nu stiu daca va rezista acvariul la o mutare cu 50% apa...

P.S. Am uitat sa-ti raspund si la intrebarea cu geamul. Este sticla romaneasca, Float de 12 (de 10 era prea riscant). Am cerut sa fie slefuita pe toate marginile (altfel ai sanse sa te tai cand umbli cu el)... iar intaritura va fi data de fundul dublu plus o flansa de trecere de 40mm. In partea de sus si jos nu stiu exact ce voi pune. Probabil la inceput voi folosi un PAL cu ABS... pana gasesc ceva dintr-un plastic sau folie rezistenta la apa si presiune.