Single post: Cele mai bune jocuri de console!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cele mai bune jocuri de console!

    M-am gandit sa deschid acest thread ca o modalitate prin care sa ajutam gamerii care isi iau pentru prima oara o consola, sau pe cei care trec de la o consola la alta. Sau de ce nu, sa-i ajutam pe cei care detin o consola deja si vor sa stie ce alte jocuri merita sau trebuie cumparate. In cazul in care va intereseaza strict jocurile exclusive per consola, va recomand sa verificati aici. Iar in cazul in care doriti sa achizitionati un joc la pret bun, va recomand fie threadul http://www.consolegames.ro/forum/f60...-preturi-bune/, fie aria de Bazar Console sau ghidul de aici.

    Inaninte sa incep, va reamintesc ca jocurile recomandate de aici nu sunt doar o proprie selectie, ci am consultat cateva zeci de top-uri realizate de site-uri de specialitate. Totodata, puteti posta si voi recomandarile voastre si eu le voi include. Atentie insa, nu va fi acceptat niciun joc care are nota mai mica de 7/10 sau 70/100 pe Metacritic (am ales Metacritic pt. ca nota este o medie a review-urilor online si nu o singura opinie). Poate vor fi 2-3 mici exceptii cu titluri foarte bune dar care au fost prea aspru criticate. Mentionez ca numarul de unitati vandute este iarasi un factor important pentru ca un joc sa fie acceptat in lista. Atentie insa! Nota nu este cel mai important factor - important e ca noi sa consideram acel joc ca fiind un "must have" si sa fie reprezentativ (cel mai bun din categoria de joc din care face parte).

    M-am gandit mult pentru ce console ar trebui sa facem aceste top-uri si am decis ca ar trebui sa mergem pe generatia curenta si generatia anterioara. Daca ne intoarcem prea mult in timp deja vorbim de retro, si acolo este deja alta "mancare de peste". Si-asa PS3 si Xbox 360 sunt totusi console care au mai bine de 8 ani. Prin urmare, consolele pentru care voi face top-urile sunt urmatoarele: Sony PlayStation 3, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox 360, Microsoft Xbox One, Nintendo Wi si Nintendo Wii U. Voi include si doua dintre cele mai vandute console portabile: Sony PlayStation Vita si Nintendo 3DS.

    Practic acestea puteti spune ca sunt The Best Console Games sau Top 100 Games (or more), sau de ce nu simplu (pentru noi consolistii): Cele mai bune jocuri! Daca am fi un picut rautaciosi, am putea spune ca nu se poate considera gamer cel care nu a jucat toate titlurile din lista, indiferent de platforma sau gen.

    Pentru a va usura cautarile, fiecare titlu din lista de jocuri va avea link catre threadul sau dedicat de pe ConsoleGames.ro. Deasemenea, voi pune si genul jocului, notele de pe Metacritic.com precum si anul de lansare. In felul acesta sper sa aveti toate datele necesare pentru a va putea gasi jocul favorit. Totodata, puteti da click pe capetele de tabel pentru a sorta dupa an, nota, tip de consola sau titlu. Am muncit mult la nebunia asta, dar orice sugestie sau tragere de urechi pentru greseli este binevenita. Prin urmare, fara prea multe alte vorbe... sa trecem la treaba. Enjoy!
    Attached Images Attached Images the_best_console_games.jpg