Single post: Cele mai bune jocuri retro!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Post Cele mai bune jocuri retro!

    Intrucat Darkie e tare suparat aici si nu vrea sa inteleaga de ce jocurile Retro au propria lor sectiune pe forum (sunt gameri care nu le suporta - sunt gameri care le adora - la naiba, unii se joaca doar retro games), am decis sa preiau eu fraiele si sa fac o lista asemanatoare cu cea de aici, insa doar pentru jocuri retro. Intrucat pe metacritic nu prea gasim titluri pentru console mai vechi, va trebui sa gasim o alta modalitate de notare (sau chiar sa renuntam complet la ea). Darkie a recomandat gamefaqs sau gamerankings - vedem care sta mai bine la capitolul retro gaming (daca aveti alternative, please let me know).

    Incep lucrul la lista, insa ma bazez pe voi pentru recomandari. Prin urmare, postati va rog ce titluri considerati voi ca sunt "must have" din categoria retro (sau old-school gaming).

    Pentru cei care nu stiu ce console sunt considerate retro, va reamintesc rapid cateva dintre ele: Atari 2600, Atari 7800, NES (Nintendo Entertainment System), Master System, Sega Genesis (Mega Drive), SNES (Super NES), Game Boy, PlayStation, N64 (Nintendo 64), GameCube, Magnavox Odyssey, Neo Geo Pocket / Pocket Color, Nintendo Gameboy / Color / Advance, Sega Game Gear, Sega Dreamcast, Sega Saturn, Sega CD, Philips CD-I. Personal as introduce aici si PlayStation 2 si Xbox, care au implinit si ele niste varste venerabile.

    So, let's do this!
    Attached Images Attached Images retro_gaming_nintendo-game-boy-ds.jpg