Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Spun si eu o idee de a mea, idee care mereu le pica prost unora.

Eu nu vad rostul mersului la sala si a alergatului. Sunt niste lucruri fara rost care nu te fac decat sa rezisti mai bine tura urmatoare. E un grind. Nu le consider sporturi si nu le-am practicat niciodata.
O sa spui ca am ceva cu tine, dar aici ai dat-o iar "de gard". Daca nici atletismul (sau ceea ce numesti tu "alergat") nu e un sport si il consideri "lucru fara rost", atunci iti recomand sa nu te mai miri de ce le pica prost unora... Bine ca in schimb recomanzi sa mearga la football decat sa alerge - probabil ca ar trebui inlocuite olimpiadele cu meciuri de football (Doamne Fereste!). Nu vorbesc in necunostinta de cauza... am facut atletism de performanta cativa ani pana m-am accidentat si cred ca desi a fost cea mai grea perioada din viata mea, a fost probabil si cea mai frumoasa parte.
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
In Olanda unde stau acum, vad zeci, poate sute de oameni zilnic alergand si nu ii inteleg. Vor sa fie in forma, ii inteleg perfect si e bine ca vor asta, dar ce s-a intamplat cu sporturile?
Nu ai cum sa intelegi pana nu vei alerga pana vei ajunge la limita fizica (si totusi vei continua), dupa care pana la limita psihica (si totusi vei continua)... Asta daca vrei sa faci performanta sau sa-ti testezi limitele. Dar poti sa alergi si doar pentru a te relaxa, fara a forta nimic.
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Am zis ca multi prefera alergatul si mersul la sala in loc de un sport: fotbal, baschet, tenis, handbal, etc
Cred ca tu te referi la faptul ca ar fi mai fun un sport de echipa... unde poate socializezi mai bine... insa multi poate alearga tocmai pentru ca s-au saturat de atata socializare si de "sporturi" unde din 3 cuvinte doua sunt injuraturi (bonus cate un scuipat pe minut). Unii vor sa fie singuri, doar ei si drumul. Sau asa cum procedeaza multi: doar ei, un drum bun de alergat si o pereche de casti cu muzica favorita. E super relaxant, tonifiant...

Eu acum poate nu mai sunt in masura sa dau sfaturi... ma simt "batran" si obosit, insa nu pot decat sa va recomand sa mergeti oricat de des puteti sa alergati. Implica toate grupurile de muschi, va aerisiti plamanii, va reglati circulatia, va calmati, and so on. Poate va ajuta daca vedeti Forest Gump - Run Forrest, Run!