Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Maestre nu uita un dezavantaj major - cand Sony (sau orice alt distribuitor online) se va hotara sa opreasca serviciul pentru o anumita platforma - tu vei pierde practic absolut toate jocurile digitale. Momentan este prima "generatie"a acestui serviciu - insa sunt sigur ca odata cu "impunerea" noilor servicii pentru PS4 si probabil odata cu aparitia noii generatii - supportul pentru PS3 / PSP va fi oprit (ma uit la Wii ca se intampla deja ... practic ma astept oricand ca cei de la Nintendo sa opreasca serviciile de download pentru Wii).
Sa nu confundam jocurile digitale cu jocurile de PS+. Daca maine opreste Sony PS-ul, poti sa joci linistit tot ce ai pe HDD. Digital content nu inseamna neaparat online. Poti juca linistit offline. Cat despre "este prima generatie", cred ca gresesti... PS3 ar fi prima generatie, deja suntem la a doua. Oricum daca ar face asa ceva Sony, probabil a doua zi s-ar trezi cu niste procese de miliarde de dolari. Cat despre Wii, ma indoiesc ca nu te vor lasa sa downloadezi jocurile pe Wii U, sau sa nu-ti ofere o alternativa de download...
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Al 2-lea avantaj maxim - daca sony se decide sa faca mentenanta la serviciul lor online - tu stai si te uiti la televizor poti juca doar jocurile pe care le ai pe HDD.
Cum am zis si mai sus... ce treaba are mentenanta cu jocurile de pe HDD? Momentan am 1TB (planuiesc sa pun 2 sau mai mult). Pe PS4 asta inseamna ca am TOATE jocurile... asa ca pot sa opreasca linistiti orice vor. Si da, la televizor ma uit cand ma joc
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Al 3-lea super dezantaj este limitare HDD - jocurile (mai ales acum) au ajuns sa fie foarte mari ... pe un HDD pot incapea 20 - 30 jocuri (probabil) cu ale lor updateuri si add-onuri deci eventual vei ajunge in situatia in care trebuie sa sterg ceva sa pot instala altceva (sa nu mai vorbim ca jocurile chiar se instaleaza, nu downloadezi direct jocul instalat, ceea ce inseamna ca pentru a instala un joc de 50 GB nu ai nevoie doar de 50 GB ci dublu si ceva.
Momentan poti sa pui 1.5TB, ceea ce e mai mult decat suficient pt. a lua TOATE jocurile de pe PS+ si tot mai ramane loc. Probabil in curand vor oferi ca si Xbox One, support de storage via USB 3.0... si de acolo, the sky is the limit. Poti sa pui 32TB daca vrei.

Also, e un pic aiurea sa consideri asta un dezavantaj... intrucat si jocurile retail instaleaza la fel de mult, deci storage-ul oricum va fi ocupat. Doar ca mult mai lent, mai zgomotos...
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Dezavantaj 4 Modelul folosit de Apple pentru distributie de muzica nu se "suprapune" si peste jocuri - mai ales ca nu se fac eforturi pentru o backward compatibility (doar n-or fi prosti sa dea access la libraria de jocuri asa "moka" - apare ca feature ulterior contra cost)
Asta nu inteleg ce legatura are cu PS4... N-o sa ma apuc sa iau muzica de la Sony, in caz ca te intrebai
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Deci da ... e avantajos pentru o perioada, cine investeste insa in jocuri (10-20 jocuri pe an cumparate la 40-50 $ bucata .. ca apoi dupa 7-8 ani sa piarda investitia va simti cu siguranta gaura din buget, in format digital impactul nu este atat de major, cei care insa ruleaza jocuri cumpara cu 60 vand cu 50 si apoi cumpara din nou cu 60 .. etc vor fi mereu in avantaj cu jocurile in format fizic, serviciile online de inchiriere sunt inca prea scumpe in modelul prezentat de Sony cel putin
Hai sa fim seriosi. Un joc cumparat acum 2-3 ani cu 40-50$, daca iei 5-10$ acum e mult (la naiba, le gasesti sigilate la banii aia - daca nu cumva deja le-ai primit moka pe PS+). Lasand exceptiile deoparte (gen editii limitate si alte nebunii care oricum nu se incadreaza in 40-50$ ci poate in 100-200$). Asta oricum e iarasi o comparatie exagerata, pt. ca habar n-avem cum vor fi jocurile de PS4... avand in vedere ca nu are nici macar un an. Presupun insa ca vor urma trendul jocurilor de PS3... pe care mai bine le tin decat sa le dau pe nimic.
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Eu crad ca pe termen lung, digital e ca si cum ai "inchiria" jocul si il poti pierde oricand (s-a intamplat tot la Nintendo - consola s-a busit, si omu a pierdut jocuri in valoare de cateva sute de euro sau dolari pentru ca jocurile erau legate cu "consola" nu cu un ID - evident o strategie proasta Nintendo, care insa frustreaza consumatorul final). La PSP de ex s-a oprit serviciul pentru comix ... stiu ca in Romania nu e asa mare "nebunie" insa impactul a existat.
Eu ma tot intreb de ce Dzeu dai exemple despre Apple, Nintendo... cand noi aici vorbim strict despre PlayStation 4? Sau cel putin eu despre asta vorbeam...
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Sincer nu as plati niciodata pretul "retail" impus acum de majoritatea site-urilor de digital content pentru jocuri vandute digital. Un joc poate sta la pret de RRP maxim 1-2 luni, apoi scade cu 30-35 %, jocurile digitale pe de alta parte vor sta la pretul acela mult mai mult (nu ocupa spatiu fizic limitarile sunt inca "nestiute" / "neatinse")
Da, pentru cei care isi cumpara jocurile cu delay (adica nu-i doare daca-l joaca peste 3-4 luni), e mai avantajos retail (desi eu sincer ma uit la titlurile de PS4 si au aproape aceleasi preturi de acum 6-8 luni). Insa majoritatea facem preorders... si RRP-ul de retail e clar mai mare decat cel pt. digital.
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Stiu ca vorbim despre evolutie aici, probabil in 20 ani vom avea toata libraria de PS3 pe un memory stick al viitorului asa cum in zilele noastre avem toata libraria de Gameboy sau Super nintendo (practic pe un HDD de 1 TB cred ca incap cam toate jocurile de consola aparute pana la PS2/Xbox 360 / Gamecube / Dreamcast .. care au inceput sa foloseasca DVD, sau alte solutii mai "incapatoare" decat CD-ul). Probabil daca luam cel mai mare HDD (cred ca 4 TB este) am putea sa adaugam si aceste platforme de acum 2 generatii, insa este necesar ca cineva sa faca posibil accesul usor la jocurile din generatiile trecute (digitale sau fizice).
Asta vroiam si eu sa zic... probabil cand va renunta Sony la PS4 support, fie vom putea sa downloadam jocurile pe smartphone fie pe un amarat de stick... sau mai grav, ne conectam mufa usb 9 direct la creieras si transferam acolo...
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Probabil daca luam cel mai mare HDD (cred ca 4 TB este) am putea sa adaugam si aceste platforme de acum 2 generatii, insa este necesar ca cineva sa faca posibil accesul usor la jocurile din generatiile trecute (digitale sau fizice).
Cele mai mari HDD-uri sunt de 6TB, nu 4 (vezi aici), dar nu te opreste nimeni sa faci un RAID sau sa iei un NAS pt. mai mult.

Eu am dat argumente atat pro cat si contra... Fiecare isi alege ce si cum vrea sa cumpere. Pana acum eram si eu maniacul retail-ului, insa incet-incet probabil voi trece la digital (cel putin la PS4 asa am inceput sa fac). Nu mai am spatiu in casa, nu mai am timp sa le sterg de praf si sa ma impiedic de ele (tin minte ca asa stransesem vreo 600 de DVD-uri cu filme, pe care le-am dat cado', dupa ce am strans ani de zile la ele)... oricum nu cumpar ca sa le vand... nu de putine ori m-am trezit ca nu-mi mai citeste jocul X sau Y (la Bayonetta de exp. imi venea sa arunc consola pe geam - imi dadea disk error desi disk-ul era bec - asa ceva nu exista la varianta digitala). Da, sunt plusuri si minusuri pentru ambele variante.

Probabil voi lua retail anumite jocuri la discount (pe care asa cum a spus Darkie, nu le-am cumparat la lansare si le scade enorm de mult pretul in timp) sau anumite editii limitate/collectors edition... Vom trai si vom vedea...