Quote Originally Posted by legokid220 View Post
Simplu, frate, piesele din el se pot descentra... in special coolerul de racire..
Dar asta se intampla doar daca o tot muti din zi in zi... si nu vorbesc de mutat din sufragerie, in dormitor...
Transportata dintr-un oras in alt oras ... etc. Mie mi s-a intamplat cu 2 laptopuri... mi s-a stricat racirea, iar placa de baza la fel, putin descentrata din locul ei.
Asta din experienta mea... avand in vedere ca tu tot bagi si scoti cablurile ... in scurt timp ti se va uza porturile mai redepe de cat crezi .
Acum tu poti crede ce vrei si poti face ce vrei cu ps4 tau...
Nu are ce sa se descentreze asta cu descentrat e bomboana de adormit copii. Nu se descentreaza nimic sunt prinse in suruburi fix, nu este nimic mobil la un cooller de laptop sau calculator care se poate descentra.
Cat despre alte piese care au mai fost mentionate in acest thread: Hardurile moderne au spatiu special de repauz pentru capul de citire. In momentul cand hard-ul nu este folosit se retrage capul acolo si asteapta sa intre in functiune (capul este blocat acolo, nu se poate misca) Alte harduri mai pricopsite au accelerometru in ele, acesta simtind miscarile bruste si parcand capul de citire pana sa se intample ceva. In termeni mai simpli capul se retrage in timpul de cand ti-a cazut tie laptopul din mana pana a atins pamantul.

Caderile si socurile torsioneaza in schimb placa de baza a unui laptop si sau consola aceasta din urma putand suferi de la conexiuni rupte intre GPU/CPU si placa de baza ( care se pot repara cu reball/reflow) pana la defecte fizice la placa de baza. Asa ca protejati-va jucariile