Totusi, e vorba aia cu: Da ce aduce nou? Intrebare la care poti raspunde doar spunand ca e mai mare si mai subtire. Cred ca am ajuns la un punct cu telefoanele astea la care nu mai vedem nimic nou si trebuie sa ne bucuram de micile imbunatatiri primite de fiecare telefon la fiecare noua generatie. Marimea ecranului e acum perfecta din punctul meu de vedere la i6, marginile insa nu sunt la fel de mici precum la competitie, asta cred ca ma deranjeaza cel mai mult. Dungile alea de pe spate nu arata chiar atat de rau pe varianta neagra. Trebuie insa vazute personal ca sa ne dam seama ce si cum. Ma bucura enorm faptul ca avem 240fps la 720p. Mi se pare wow. Nici GoPro nu are asa ceva. Sunt insa trist ca nu avem video in 4k. Si am mai zis asta, imi doream 4k doar pentru crop, nimic altceva.

Ce mi se pare mie deranjant insa, si am spus-o de 1000 de ori si o voi mai spune in continuare pana inceteaza sa fie adevarat este ca: Atunci cand alti producatori preiau idei implementate de Apple, se spune imediat ca s-a copiat. Atunci cand intregul OS preia tot ce e mai bun de la competitie, creste in dimensiuni desi s-a mers mereu pe ideea de one-handed use, si cand blamezi NFC doar ca sa il preiei tu, e deranjant. Si nu e deranjant ce face Apple, putin imi pasa care de la care copiaza, ma deranjeaza fanboysmele. Sunt si de partea cealalta, dar nu intr-un asemenea hal.

Cat despre smartwatch, nu m-a impresionat deloc. Design-ul mi se pare foarte nereusit, aratand exact precum competitia. Postase trickz un link interesant, v-as recomanda sa il cititi. Nu vreau sa repet ce scrie acolo, dar mi se pare un punct de vedere extrem de cinstit. Daca ar fi sa aleg un smartwatch acum, tot Moto 360 as alege. Apple Watch pare a avea un OS nu foarte intuitiv si destul de greu de folosit, insa a prezentat anumite aspecte noi. Rotita aia, pe cat o blamati voi, mi se pare o idee foarte buna. Poate nu neaparat toate felurile in care e folosita, dar faptul ca s-au bazat mult pe ea. Se vede ca au "furat" angajati de la companii de ceasuri. Si ca tot zicea Razvan de stangaci, sorry dude, ceasurile se tin doar pe mana stanga. Indiferent ca esti stangaci sau dreptaci, acolo e locul ceasului. Chiar si cu un pret mai mic si cu o autonomie peste cea de 1 zi anuntata, tot nu sunt interesat. Asa cum nu sunt interesat nici de Moto 360. Nu vad inca utilitatea la asa ceva. Am impresia ca Apple au intrat in jocul asta doar pentru ca au fost fortati de competitie.