Eu n-am inteles faza cu "welcome to 2012 Apple"... daca-mi arata cineva un telefon care se misca la fel de fluent ca un i6 (sau chiar si ca un 5s) in orice aplicatie, si asta in 2014, nu 2012... eu il mananc! Faza asta cu 2012 a venit probabil de la vreun hater care acum cativa ani compara iPhone-ul cu o piatra... si spunea ca nici piatra si nici iPhone-ul nu au memory card slot si nici nu stiu de Flash. Brusc, cand Google a scos telefon care nu are nici memory card slot si nici nu mai suporta Flash (da da, acelasi super Nexus 4 si Nexus 5), nu mai vorbim de o piatra, ci spunem ca e "feature". Pai in cazul asta, as putea sa fiu si eu hater si sa zic "welcome to 2007 Google", ca pe atunci era iPhone fara card si fara flash.

Asa m-am plictisit de haterii care nu-si vad piatra din ochi dar in schimb dau in Apple de zici ca le-a furat banii din buzunar. O tot dau cu Androidul ca e open, si atatea restrictii cate am avut pe OS-ul lui peste, atatea bug-uri si atatea probleme... n-am avut pe niciun alt OS (intrece cu desavarsire pana si Windows Vista). Iar cei care-mi spun ca nu e adevarat, ii invit pe XDA sa vada "valea plangerii"... E atat de bine optimizat incat pana si Google spera ca din Android L (sau 5.0) sa rezolve in sfarsit problema cu bateria si sa treaca in sfarsit la un runtime decent (Art). Toti se plang de stuttering, lag-uri, aplicatii care crasheaza, baterie cu probleme, camera cu tzaspe megapixeli dar care scoate numai chestii "blurate" si out of focus.... iar daca vine cineva si zice "uite ce ok e la mine pe iPhone", incepe cu "Apple is evil", si "iOS-ul e limitat".

Asta cu iOS-ul e limitat mi se pare atat de funny... poti sa pui widgets, sa pui skins, theme, etc. si pe un iOS... dar ce rost are? Daca incerci sa-l faci sa mearga la fel de prost ca un Android, poti via jailbreak - il faci si instalezi 40.000 de chestii (efecte, ... Da, nu ar fi stricat un pic de extra customizare... dar prefer ceva mai simplist decat sa procedez ca pe Android unde am pus widgets and stuff, si dupa aceea le-am scos repede pt. ca fie imi consumau prea multa baterie, fie prea mult RAM. La fel cum vad ca multi dintre fanii Android vor neaparat "Google Experience" (adica un OS "naked"). Oricum iOS 8 aduce atat de multe tweak-uri, incat eu probabil nici nu voi mai face jailbreak la iPhone. La iPad am nevoie, pt. ca urasc spatiul acela pierdut intre icoane...

Si multora le scapa din vedere ecosistemul Apple si modul in care isi trateaza clientii. Hai sa va dau un simplu exemplu comparativ intre Samsung si Apple: mi s-a busit Samsungul luat din Korea, l-am dus la service. M-au intors aia si pe fata si pe dos... ca e vina mea, ca i-am facut update (intr-adevar, i-am dat sa-si faca update via Kies, dar asta cerea device-ul, in mod oficial). In final au gasit ei de ce sa se lege, cum ca nu e invoice-ul pe numele meu (luasem prin cineva, normal... doar nu ma duceam eu in Korea). Le-am zis ca nu conteaza ce si cum, vreau jucaria reparata, platesc post garantie si asta e. In momentul in care au auzit de post-garantie, au zis sa-l las... m-au sunat sa-mi spuna ca "s-a ars placa de baza si trebuie comandata alta". Pretul placii de baza si inlocuirea ma costa cam 80% din pretul total, prin urmare le-am zis PASS! Mi-am luat jucaria si m-am dus la un service "de cartier"... a doua zi m-au sunat sa-mi spuna ca l-au reparat si m-a costat ceva modic. Deci seriozitate din parti. M-au si mintit pe fata... nici nu mi-au acceptat invoice original, de la magazin Samsung, cu garantie internationala. In comparatie... ma duc la Newcom cu un produs Apple... si imi dau seama cand ajung acolo ca am uitat factura si garantia acasa. La care ei imi spun "nici nu era nevoie". I was like... wow! Au rezolvat finut, fara scandaluri si fara sa-mi bage in ochi chestii de genul "userul e de vina".

Apropos de chestia asta cu Android is open, si ai voie sa-ti pui ce custom ROM vrei... Atat LG cat si Samsung (nu stiu sigur daca si HTC procedeaza la fel), isi scriu undeva in bootrom faptul ca ai incercat sa pui alt ROM decat al lor... Am avut deja n cazuri in care clientilor li s-a refuzat garantia pe acest motiv, desi cand l-au dus la garantie era cu ROM-ul oficial. Pai, fara suparare... ori suntem open, ori suntem mai inchisi decat Apple? Pentru ca la Apple, faci jailbreak, dai restore la original... si nu-ti zice nimeni nimic.

So yeah... dai un ban, dar stai in fata. Nu mai vorbim de calitatea aplicatiilor iOS vs Android...

Damn, acum imi dau seama ca fara sa vreau am fost atras din nou in "Apple vs restul lumii". La naiba... n-am vrut. Uite, ca sa nu fiu rautacios si sa nu creada cineva ca-mi place doar de iOS, mie a inceput sa-mi fie dor de Symbian si de simplitatea si stabilitatea de alta data (ca sa nu mai vorbesc de baterie). Ah, si a inceput sa-mi placa de Windows Phone, care incet-incet adauga noi functii... si e al naibii de stabil. Si nu doar ca e stabil, dar reuseste sa mearga super fluid pe configuratii cam ca la iOS (adica de 3-4 ori mai mici cerinte decat la Android). Mda, si iar ma intorc la Android... Sorry, dar momentan mi se pare un fel de Windows imbacsit cu de toate, cu fragmentare prea mare, cu optimizari aiurea. La fel ca si Windows-ul, degeaba e el "open" daca pentru a folosi un amarat de device am ajuns sa am nevoie de antimalware, antivirus, antiwhatever... Mi-a venit recent un client, care avea saracul (nu prea se pricepea el la tehnologie, dar nah) nici mai mult nici mai putin de 3 programe antivirus. A zis ca "sa fie sigur". Daca asta inseamna "open-ul" Android, atunci mai bine ma lipsesc...

Funny fact: in timp ce scriam la nebunia de mai sus, suna telefonul. Android, desigur (ca asta am acum)... El suna, dar ecranul inchis. Apas pe Home, nu se intampla nimic, ecranul ramane inchis. Apas pe Power, inchide apelul. Sublim! N-am patit niciodata asa ceva pe un device cu iOS. Asa cum n-am patit niciodata sa nu-mi sune Clock Alarm-ul... si-am ratat un meeting din cauza asta.

Am in momentul de fata 4 device-uri cu Android. Toate cu probleme (deja a devenit vedeta Nexus 7 2013-ul meu)... Si da, sunt satul sa-mi spuneti "numai la tine se intampla". Toate problemele le-am gasit discutate si rediscutate pe tone de site-uri... Cei care nu aveti probleme, probabil ori ati fost norocosi (ori eu nu-mi mai cumpar un device scump "la noroc"), ori nu le folositi suficient... Comparativ, din clientii nostrii care vin cu telefoanele avand diverse probleme, cred ca 90% sunt cu Android. Restul Windows, Bada si iOS. Si daca la flagship-uri sunt probleme, sa vedeti ciudatenii la telefoanele mai modeste... unde nu mai poti instala nimic desi ai spatiu, sau se duce bateria in cateva ore de standby desi nu arata nimic la battery usage. Si lista ar putea continua pana maine.

Acum, threadul asta ar fi trebuit sa fie despre iPhone 6 si iPhone 6 Plus, dar eram ferm convins ca vor incepe haterii sa dea in stanga si in dreapta... De bine de rau, iPhone-ul e cel mai bine vandut smartphone din lume, iar numarul device-urilor cu iOS vandute pana acum se apropie de (tineti-va bine) 1.000.000.000 de unitati (da, un miliard, si e o singura firma)! Appstore-ul are clar cele mai bune aplicatii si jocuri, oricat ati incerca sa calculati altfel. Apple are cel mai mare rating de customer satisfaction in toate statisticile facute de firme serioase. Ecosistemul lor lucreaza cel mai bine (iOS cu MacOS) impreuna. iOS-ul e cel mai fluid OS de mobile, chiar si cand vorbim de device-uri mai vechi. iOS 7-ul are 91% rata de instalare la clienti, pe cand Kit Kat-ul de-abia sare de 20% (si e un haos general, cu Jelly Bean la 26% si Gingerbread la 13%).

Prin urmare, poate oricare dintre voi sa spuna ca om fi fost un miliard de prosti, ca androidul e mai fiabil si mai fluid, ca mint firmele de rating... ca sunt mai multe apps & games pentru Android... pentru ca eu unul n-o sa-l cred. But that's just me.

P.S. Daca imi voi permite, imi voi cumpara si un Note 4... dar sincer il vreau doar pentru Gear VR. Uite d-asta n-are Apple. Sac!

---------- Post added 11-09-2014 at 11:54 ----------

Update: ca sa nu se simta tudyniuz lezat, ma declar si eu fan Apple*. Am zis!

*daca sunt fan Apple, acum ce trebuie sa fac, sa arunc toate device-urile cu Android din casa, sau cum? Ma simt... amenintat!

---------- Post added 11-09-2014 at 11:55 ----------

Update #2: n-am dormit de 2 zile. So don't mind me. Android rulez! Not!

---------- Post added 11-09-2014 at 11:59 ----------

Update #3: la naiba, acum mi-am dat seama ca Samsung-ul meu de 55" foloseste tot Android. Vrea cineva sa ma scape de el? Simt ca ma urmareste...

---------- Post added 11-09-2014 at 12:00 ----------

Update #4: Apple, daca imi asculti rugamintile (in fiecare zi de 3 ori - dimineata, la pranz si seara), te rog sa lansezi un TV Apple (nu Apple TV), o masina Apple si neaparat o bautura Apple (care sa bata Coca Cola, desigur). Multumesc!