Single post: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #742 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ce sursa 5K ai ca sa editezi material nativ la rezolutia monitorului respectiv? Orice altceva nu NECESITA un monitor 5K, nici pt editare, nici pt redare. Nu am spus ca nu stie sau nu poate face editare video, am spus ca nu ai ce sa editezi nativ in 5K.

    Sfatul meu, total dezinteresat: in viitor toate ecranele Apple vor fi retina pe iMac-uri. Asta e primul si nu va evolua ca rezolutie in urmatorii cativa ani, in schimb hardware-ul din spate,da. Placile grafice si procesoarele de peste 1-2 ani vor fi mult mai capabile sa se descurce cu un 5K decat un Haswell+Radeon 290/95. Daca nu arde, as astepta cel putin un an in locul oricui vrea sa ia acum un iMac retina. Odata luat, nu mai ai ce sa ii upgradezi si daca se repeta isotria cu primele MBP retina si cu i6 plus, rezolutia sporita va afecta performanta in domeniile critice.
    Daca arde si daca simti nevoia acuta de a avea primul ecran 5K din lume (si singurul pt o perioada buna de timp), atunci go for it.
    Insa e o investitie semnificativa intr-un all-in-one, neupgradabil, doar pt ecranul 5K. Stiu ce spun, am unul in fata de pe care scriu (non-retina, dar tot 4000 EUR a fost).
    Attached Images Attached Images imac.jpg