Single post: Proiect Aquamonk

  1. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mic update: intrucat fac schimb la picatura si nu vreau sa ma complic cu apa de osmoza (apa pura, din care sunt scoase toate mineralele si metalele, care de fapt sunt foarte bune pentru plante si pesti)... m-am gandit la o chestie desteapta. Mai exact, sa pun un mic filtru pentru clorul din apa (chiar daca schimb putin pe zi, la cum vine apa la noi cateodata neagra, am zis sa nu risc). Prin urmare, am cotrobait prin tot orasul, si dupa ce am dat numai de nebunii gen 400-500 ron niste amarate de filtre, am gasit ceva super cheap si super ok. So, here they are. Filtru de carbon + filtru mecanic de 5 microni (m-a distrat ca la Romstal mai jos de 60 si 90 de microni nu auzisera si faceau misto de mine cand le ziceam de 5 microni). Well, de unde am luat, am gasit chiar si de 1 micron, dar acelea sunt pentru uz medicinal... ori eu nu vreau sa fac o carantina, ci doar sa filtrez porcaria aia numita apa de baut de la chiuveta.

    P.S. Un astfel de sistem va recomand chiar si pentru voi, nu numai pentru pesti. O sa ramaneti socati de ceea ce ramane in filtre...
    Attached Images Attached Images img_3733.jpg img_3739.jpg img_3742.jpg