Si acest ban pe ip de ro este rezolvabil. Din pacate cu niste banuti pe luna (9 USD). Serviciul VPN pe care l-am indicat in ghidul facut pentru a downloada content blocat de pe Live, este non-stop atata timp cat ai platit pentru o luna, sase luni sau un an.

Dar totusi sa nu fim atat de dramatici. Nu va exista banare permanenta a ip-ului pentru ca te joci de pe o consola care are cont pe alta tara. A mai existat aceasta discutie, au mai aparut aceste zvonuri pe la sfarsitul lui 2006. Zvonuri care au ajuns si la urechile Microsoft si pe care le-au explicat. Si dupa acele zvonuri a aparut si adevarul, acela fiind contentul blocat care nu existase pana atunci. Au declarat clar ca nu se vor lua masuri asupra celor care joaca de pe alt ip pentru ca exista posibilitatea ca destui oameni sa calatoreasca destul de mult si pentru perioade lungi si acestia prefera sa isi care caramida cu ei.

Legat de Facebook si Twitter sunt de acord cu Ronan. Doua mari porcarii fara rost, puse cred de umplutura pe o consola. Sky TV ma intereseaza cat de cat datorita curselor de F1 pe care as vrea sa le vad fara comentariile penibile romanesti. Legat de contentul blocat, este foarte restrans deocamdata. Sa speram ca nu se va extinde din ce in ce mai mult. Iar pe noi acesta ne afecteaza datorita Germaniei. Sper ca stiti ca rutele de extern ale Romaniei duc spre Germania.

Vom trai si vom vedea. In primul rand dupa aceasta oprire de pe 16 iunie. Acest gen de oprire este in fiecare an. La fel a fost si anul trecut inainte de NXE. Daca nu ma insel tot prin iunie. Asa ca nu cred ca este dracul atat de negru si nu avem de ce ne teme.

Legat de un "ambasador" al Romaniei. Am avut unul si il avem in continuare. A incercat sa faca tot posibilul pentru a obtine Xbox Live si PSN in Romania. Din pacate, cu toate ca stransese mii de semnaturi. Poate mult prea multe decat ne-am asteptat, s-a lovit de reticenta si usi inchise. Din pacate un motiv a fost plauzibil. Dupa banwave-ul din 2006, numarul utilizatorilor Live cu ip de Romania s-a redus dramatic.