Ca design S6 mi se pare "meh", S6 Edge e oleaca mai rasarit din punctul ala de vedere. Chiar arata ca ceva ce as vrea sa il am. Pur si simplu pe faptul cum arata. Acum sa zic de ce nu mi-as lua nici S6 nici S6 Edge. Spatele de sticla va fi mereu o grija in plus, unde mai pui ca pe negru, culoare pe care arata mai bine, e magnet de amprente. Slotul de card si bateria inlaturabila, doua dintre avantajele seriei Galaxy de la Samsung din frageda pruncie, ia-le de unde nu-s! Hai sa zicem ca as putea trai fara ele (posed momentan un LG G2), dar cum sa pui baterie mai slaba ca la generatia anterioara cand ai crescut rezolutia la ecran? Si sa faci bateria si neinlaturabila...Are aceeasi diagonala ecranul dar totusi. Sa fie ei asa optimisti ca noul Exynos cu procedeu de fabricatie pe 14 nm e asa de frugal ca nu are nevoie de mai mult? Posibil, dar la ce experienta am eu cu procesoarele Exynos, in 6,8mm se va incalzi de sa prajesti oua. Si atunci sa vezi durata de viata a bateriei... Camera nu ma deranjeaza asa mult ca iese in afara, dar puteau sa faca telefonul ceva mai gros si asa scapau si de buba cu camera, si de cea cu bateria. Pe gsmarena S5 are un endurance rating de 83 ore pe Lollipop. M-as mira ca Galaxy S6 sa atinga macar acea valoare. Cat despre puncte pozitive, ma incanta ca in sfarsit senzorul de amprente nu mai e de gen swype, ecranul are dimensiuni rezonabile si nu au trecut si ei la 6 inchi cum vad ca e mai nou moda la unii, si ecranul AMOLED de la Samsung e tot timpul un plus. Dar momentan daca vreau un Samsung, cea mai buna alegere pentru mine e Note4. Bifeaza mai multe cerinte de-ale mele.