Salut. Man, eu am patit-o de multe ori (atat eu cat si clientii)... asa ca pentru mine UPS-ul e sfant. Din pacate, majoritatea UPS-urilor care sunt mai cheap, au costuri foarte mari in timp (tin putin bateriile, si fie nu sunt replaceable, fie nu mai gasesti). Prin urmare, singurele UPS-uri pe care le pot recomanda sunt cele de la APC, ale caror baterii tin de obicei minim 3 ani (pe cand la cele cheap, daca tin un pic peste un an, e mare minune).

Totodata, un UPS nu-l vei cumpara niciodata avand un load maxim mai mic decat maximul consumat. Nu doar ca nu va tine decat extrem de putin pe baterie, dar va intra in overload si iti va face shutdown. Exemplu cel mai bun: tu ai un PC cu sursa de 600W (presupun ca totusi nu ai consum de 600W, ci mai apropiat de 400-450W in full load + monitor). A cumpara un UPS cu incarcare de 390W e complet gresit. Mai repede iti cumperi o priza cu protectie... ca ai mai putine belele. La un load de 400-450W, ar trebui sa iei un UPS care sa tina pe incarcare minim 6-800W. De fapt, cu cat mai sus cu atat mai bine. Adica ti-ar trebui de la asa ceva in sus.

Stiu, e costisitor... dar crede-ma ca e mult mai ieftin decat daca iti busesti un PC de mii de euro... In plus, dormi linistit.