Bun hai sa mai scriu odata (ca am dat enter pe Khan - era mouse ul pozitionat si s-a pierdut povestea de juma' de ora)

asa ca pe scurt:

Final Fantasy - a aparut initial pe NES (in USA) ulterior a aparut pe PSX (remake) impreuna cu FF 2 (sub numele de Final Fantasy Origins in USA) apoi pe GBA - in compilatia Dawn of Sould - tot impreuna cu FF 2 si remake pe PSP - singur (evident si pe multe alte platforme .... MSX, Wonderswan etc)

Final Fantasy II - nu a aparut pe NES decat in Japonia - si cum am zis mai sus ca si remake pe GBA / PSX .. singur pe PSP (si alte platforme) - acest joc trebuia sa apara si in USA insa a fost retras in ultimul moment (exista prototyp in limba ENGLEZA/deci localizat)

Final Fantasy III - a aparut pe NES decat in Japonia (si atat) ulterior a aparut in USA pe Nintendo DS

Final Fantasy IV - a aparut pe SNES sub numele de Final Fantasy II (pentru ca in USA nu s-au lansat FF 2 si FF 3 si era normal sa exista o "continuitate") - el a aparut de curand pe NDS si daca nu gresesc a aparut si pe PSX in compilatie alaturi de Chrono Trigger si evident pe GBA (si alte platforme Wonderswan .. etc)

Final Fantasy V - a aparut pe SNES in japonia dar nu a fost adus in USA (si datorita succesului slab al lui FF 2 / FF 4) deci acesta a aparut impreuna cu FF 6 pe o compilatie PSX - si evident pe GBA - de asemeni a aparut si pe Nintendo DS

Final Fantasy VI - a aparut pe SNES (in USA) sub numele de FF 3 (pentru ca ramasesera la 2 - care e de fapt FF4 - iar FF 5 nu a fost lansat in USA si pentru a pastra continuitatea s-a ales acest nume) - de asemeni a aparut pe GBA si in compilatia de care vorbeam mai sus alaturi de FF 5

restul - e ok

FF 7-8-9 - pe Playstation
FF 10 - 10-2 - 11 - 12 - pe Playstation 2
FF 11 - pe PC / Xbox 360 / PS3

si asteptam continuarile FF 13 / FF 14

De asemeni exista si serii alternative

Final Fantasy Legends
Final Fantasy Adventure

ETC

Dar asta este o alta poveste pe care mi-e lene sa o mai scriu odata - asa ca ma voi opri (pentru moment)