Mai multe detalii, inclusiv rezolvarea propriu-zisa pentru unii dintre posesori se poate vedea aici - Xbox.com Forums

"The consensus is that the noise is a coil whine which occurs when a lower level of power is being drawn from the console.Users report that plugging in a Kinect sensor alleviates the noise (since the console is then drawing extra power for the device).
It also explains the recent number of people reporting the issue in recent weeks - the fact that some Xbox One consoles have this problem is being highlighted as a result of Kinect-less consoles going on sale." - Microsoft pledges to replace batch of noisy Xbox One consoles • Eurogamer.net



Din ce am inteles eu uitandu-ma prin threaduri ieri e ca xbox one are o problema de gestionare a curentului la modelele fara kinect. Problema care la unii s-a rezolvat prin updateul din octombrie (zice si in threadul respectiv ca updateul a rezolvat problema majoritatii).

Cazul de fata cu consola de ziceam (luata de la altex) e ca bazaitul respectiv se aude doar in jocuri si se intensifica atunci cand faci diferite actiuni in joc. Se aseamana foarte mult cu problema de o am eu la placa video - am un gtx770 care incepe sa tiuie cand trec de 250fps in jocuri si sunt obligat sa-i pun vsynch sau sa limitez fpsul.

Asadar, daca ati intampinat problema asta si ati rezolvat-o cumva (poate prin rodaj, poate o supraincalzire, etc) sa-mi ziceti pls sa-l linistesc pe om