am terminat si eu jocul ieri, in primul rand ma voi adresa principalelor probleme care s-au semnalat in legatura cu acest titlu.

1) jocul nu este unul lung, dar nici foarte scurt asa cum au zis unii pe internet, de 5 ore, eu l-am jucat pe hard si recomand tuturor acest lucru si mi-a luat in jur de 9-10 ore sa-l termin si asta fara sa colectionez toate lucrurile sau sa ma plimb prin camere.

2) acele black bars nu deranjeaza atat de tare incat sa nu joci jocul sau sa-l consideri un joc prost, nu inseamna ca pe viitor gamerii vor accepta acest lucru, singura lor scuza momentan a fost ca se afla la inceputul generatiei si grafica este intr-adevar fenomenala.

bun, ca parere generala, dpdv grafic si al atmosferei jocul primeste nota 10, este fenomenal si mi s-a intamplat de cateva ori sa stau degeaba efectiv ca nu stiam ca s-au terminat cut-scenurile si ca eu controlez jucatorul i felt so stupid... animatile sunt incredibile de detaliate si chiar te fac sa te simti conectat si sa para cat mai real jocul. oricum lucrurile astea se stiau deja.

scenariul si atat lungimea jocului m-a facut sa ma gandesc ca de fapt e un film dintr-o trilogie, urmeaza scenariul clasic a unui film de actiune de la Hollywood, backgroundul este interesant, dar te lasa cu foarte multe intrebari si putine raspusuri, pentru unii poate fi frustrant, pentru mine m-a intrigat, asa ca pana la urmatorul joc o sa las imaginatie sa faca presupuneri despre povestea completa a jocului. Cut-scenurile sunt multe, dar pe mine nu ma deranjeaza acest lucru la un joc pentru ca te conecteaza si mai mult si aduce un plus foarte mare atmosferi din joc si astfel se pot controla emotiile jucatorului.

in schimb nu mi-a placut mecanica jocului foarte mult, sistemul de cover era buggy si nu era la fel de bun ca la U sau GOW, si m-a deranjat acest lucru din pacate, armele au fost ok, nu trebuiau mai multe si mi-ar fi placut mai multe QTE ca la TR, pentru ca existau multe secvente in care se puteau implementa. in afara de grafica nu a mai avut alt factor wow sau la care sa exceleze jocul din pacate, probabil povestea si pentru mine personal mi-a placut ca seamana cu un film din mai multe puncte de vedere.

pe scurt, nu trebuie vazut ca un joc propriu-zis, ci ca o experienta cinematica/joc, o struta-camila, cum a fost si heavy rain, din pacate de aici si multe critici negative, in plus cred in continuare ca este un tech-demo si sper ca urmatorul joc sa fie mult mai bun si sa invete din greseli, seria are potential. sa nu ratati jocul, este o experienta cu adevarat fantastica, dar sa nu va asteptati la un joc excelent si da nu merita o suma mare de bani, dar va puteti recupera investita pe aria de bazar, un fel de hit and run .

nota: 8/10

PS: am incercat sa fiu cat mai obiectiv posibil.

---------- Post added 29-03-2015 at 21:08 ----------

LE: razvan incearca jocul acesta, stiu ca mereu nu-ti placeau animatiile/grafica din celalalte jocuri si am vazut ca ti-a placut grafica din I:SS, eu zic sa nu ratezi jocul si sincer sunt foarte curios de parerea ta.