Quote Originally Posted by MonkY View Post
Daca vrei sa treci pe Fiberlink 1000, iti trebuie un router bun, capabil sa tina peste 500Mbps. Daca vei face o investitie pe termen lung, iti recomand sa mergi pe un router care stie standard AC pe wireless, dual band neaparat (nici nu cred ca exista AC-uri fara dual band), care sa aibe porturi gigabit. Depinde ce buget aloci pt. asa ceva.

Poti incepe cu un Router Wireless D-Link DIR-850L AC 867Mbps + N 300Mbps, Dual Band, 4 porturi (cel mai ieftin care sa respecte datele de mai sus), dar recomand sa arunci o privire la ASUS Wireless-AC1200 Dual-Band USB3.0 Gigabit Router, 802.11ac, 867Mbps (5GHz) 802.11n, 300 Mbps (2.4GHz) 2.4Ghz/5Ghz con-current dualband, ASUS AiCloud/AiRadar/VPN Server/USB printer Server / FTP server / Dual-core CPU.

Deci ar fi relativ ok sa cumpar D-Link-ul acela ? Avand in vedere ca am cablu direct in consola si in PC-ul meu iar Wireless-ul il folosesc doar pe etajul meu ar avea o acoperire ok si ar functiona bine, nu ? Practic, setup-ul meu este cam asa :

Din acel switch sau router sau cum se numeste unitatea din mansarda in care intra fibra optica de pe strada pleaca 2 cabluri de internet :

Unul pe etajul meu, care va intra in router-ul achizitionat zilele astea (pentru ca banuiesc ca cei de la RDS nu imi vor aduce router dupa cum au promis)
Unul la parter, in PC-ul tatalui meu (direct in PC, no router).

E ok D-Link-ul pentru ce am insiruit aici? Consola,PC,Telefon? Se ridica viteza undeva decent? Bugetul e putin depasit momentan pentru acel Asus, si dupa cum ai spus si tu, Asus-urile sunt cam scumpe, nu cred ca gasesc ceva mai bun decat D-Link-ul dat de tine in 250 de RON , corect ?

L.E : Gresesc. Din unitatea in care intra fibra optica in mansarda va iesi un singur cablu (inainte aveam doua pentru ca aveam doua abonamente Fiberlink 100, acum ramane doar un abonament, si anume Fiberlink 1000, deci avem un singur cablu) cu care voi intra in router in mansarda, nu pe etajul meu. De acolo vor pleca 3 cabluri, unul in consola, unul in Pc-ul de la parter si unul in PC-ul meu. Intrebarea de baza este, routerul (D-Link-ul acela la 219,99) imparte cum trebuie viteza de internet (nu prea inteleg care e ideea cu latimea de banda 2,4 Ghz si 5Ghz, de asta intreb). Adica sa pot folosi eventual toate cele 3 (Consola si 2 PC-uri) si sa nu am probleme prea mari. Sau de exemplu daca folosesc un singur PC voi avea viteza mai mare (apropiata de 800-900 Mbps) ?