Single post: Atentie la stapanii prosti!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Atentie la stapanii prosti!

    Initial am scris toata nebunia de mai jos pe grupul de goldeni retrieveri, dar ma gandesc ca nu ar prinde rau sa postez si aici, grupul respectiv fiind destul de inchis. So, here we go:

    Hello world! O sa incerc sa va spun o mica intamplare avuta ieri cu Aldo, in ideea ca daca vi se intampla si voua asa ceva, sa stiti cum sa procedati... sau cum sa va feriti. Sau macar sa fiti mai prevazatori. Presupun ca il stiti pe Aldo din pozele de pe-aici. Daca nu, well... are aproape 5 ani si cred ca e cel mai bland golden retriever pe care l-am cunoscut. N-ar rani nici macar o musca, daramite un alt catel.

    Cum aseara era in vizita pe la mine, am zis sa iesim un pic prin parculet. Si undeva la intrarea in parculet am zarit alti catei. Cum Aldo e tot timpul dornic sa cunoasca alti caini si sa se joace, am zis sa le facem o vizita - desigur, eu il tineam pe Aldo in lesa. Chiar daca stiu ca e super cuminte, nu-l las niciodata fara.

    Si cum ma asteptam, din grupul respectiv s-a indreptat spre noi unul mai "curajos". Cand era la aproximativ 1-2m de Aldo am auzit asa, firav, pe cineva intreband "E mascul?"... am raspuns "Da, cu siguranta"... si cand am auzit "Aoleu" mi-am dat seama ca se va dezlantui iadul. Respectivul caine era un fel de caine lup, mai inalt cu un cap decat Aldo... sorry, era destul de intuneric si nici macar ce rasa e n-am apucat sa vad. Asta pentru ca in secunda doi s-a urcat pe Aldo si a inceput sa-l muste, s-a infipt in ceafa lui, maraind si facand ca un caine turbat.

    Initial am incercat sa-l trag pe Aldo... am incercat sa-l trag pe respectivul caine de pe Aldo, dar el era inclestat pur si simplu. Iar in momentul in care printre maraiturile lui l-am auzit pe Aldo scancind si plangand, n-am mai rezistat si am inceput sa-i car picioare in cap bestiei. Dupa cateva lovituri m-am dezechilibrat... si-am cazut pe ciment. La cele 120Kg ale mele, o astfel de cazatura e greu de primit, mai ales ca eu incercam cu mainile sa iau monstrul de pe Aldo.

    Intr-un fel a fost bine ca am cazut, pentru ca in acele cateva clipe cat m-am dus ca un bolovan, mi-am dat seama ca ori fac ceva rapid si drastic, ori Aldo nu mai scapa. Asa ca m-am ridicat, mi-am luat inima in dinti si mi-am bagat mainile in gura nebunului... Atunci mi-am dat si eu seama ce putere este in acea inclestare... am simtit de parca desfac o capcana pentru ursi. Si-a infipt vreo 2 colti si in degetele mele, dar am reusit... si l-am impins deoparte.

    In tot acest timp stapana tot incerca sa-mi spuna "stati linistit ca nu-i face nimic". Nu sunt un om agresiv de fel (mai ales cu o femeie), dar am limitele mele, si mai ca-mi pare rau ca nu i-am dat o palma sa se duca invartindu-se. Din fericire nu m-am gandit la stapana si cat de idioata trebuie sa fie, stiind clar ca are un caine agresiv... ci doar la Aldo.

    Eu am scapat cu ceva rani pe la mana, cu un picior luxat (sper sa nu fie rupt, ca doare ca naiba), iar Aldo cu multe muscaturi, bucati de blanita smulse, capsat la urechi, ceafa, etc... Ma bucur ca nu l-a sfasiat sau nu l-a apucat de ochi sau mai stiu eu ce...

    Acum, eu imi cer mii de scuze ca va stressez cu o asemenea "poveste", dar ma gandesc ca poate vreodata va ajuta pe cineva. Prin urmare, la asemenea caini "salbatici", nici sa nu incercati sa ii loviti cu piciorul sau sa ii loviti in cap... pentru ca nu va rezolva nimic. Faceti-va curaj si desclestatii-i gura... avand grija sa nu va muste.

    Eu din fericire nu am frica de caini... dar ma gandesc cu groaza, ce Dzeu s-ar fi intamplat daca in locul meu ar fi fost un copil mic cu cainele sau la plimbare... sau poate o doamna mai in varsta. Am aflat dupa aceea ca respectivul caine nu este la prima isprava de genul acesta... si stapana sa stia exact comportamentul sau. Daca cumva am ruptura de ligament/muschi sau osul rupt, cu siguranta o voi cauta pe respectiva cucoana si o voi obliga sa plateasca si ultimul cent.

    Oricum raul a fost facut... si acum inteleg de unde vine ostilitatea celor care nu au caini. Pai cand vad asemenea bestii, cum sa nu doreasca sa le eutanasieze? Cand vad asa ceva intamplandu-se in parcul in care se plimba copiii lor... cum sa nu isi doreasca sa nu mai existe picior de asa ceva? Daca eu, ca si iubitor de caini (de fapt iubitor de animale, nu doar caini) si as fi de acord cu eutanasierea lor, ce sa mai zic de cei care-i urasc? Atentie, ma refer la cei agresivi si atat! Si la stapanii lor care ar trebui amendati in draci!

    Si daca tot am facut ditamai polologhia si ma gandesc ca nu mai conteaza 2-3 randuri in plus... am si eu o rugaminte: oameni buni, strangeti rahatul dupa cainii vostrii! O mai mare mizerie si o rusine ca in parcul pentru catei, eu unul n-am vazut. Sunt sute, daca nu mii de rahati... nu poti sa faci un pas fara sa calci in 2-3. Miroase ingrozitor si nu doar ca e o sursa imensa de infectii si boli, dar este si motivul pentru care legile pentru detinatorii de caini nu vor putea fi decat din ce in ce mai drastice - pana o sa ajungem sa ne fie interzis accesul cu caini peste tot. Ce Dzeu, pungutele speciale pentru catei sunt o nimica toata ca pret... sau folositi pungi menajere. E pacat... mare pacat!

    Sa aveti o zi buna si catei fericiti! Si feriti-va de nebuni! Bafta!
    Attached Images Attached Images aldo_img_3135.jpg