Te inteleg perfect - eu am fost cel mai mare fan cand am auzit prima data, insa am renuntat datorita durerilor de cap care pot aparea (si odata cu acestea - *costurile destul de mari

(*explicatie: daca pui macbook-ul/placa video si adaptorul eGPU eventual si sursa puternica pentru placile de top - ajungi la un pret mult mai mare decat recomandarea mea din finalul postului, sa nu mai zic un display extern pentru a putea cu adevarat sa te bucuri o pierdere minima de performanta)


Iti recomand (in caz ca nu ai citit deja) -> DIY eGPU experiences [version 2.0]

Uitasem de asta (nu de alta dar are si preturi) -> http://www.notebookcheck.net/Review-....112162.0.html

Eu sincer ti-as recomanda mai bine sa-ti iei un laptop cu un GPU din seria GTX 780m/880m/980m si sa-l faci hackintosh ... e mult mai elengat

later edit: inainte sa-mi cumpar laptopul asta "nou" m-am uitat catre cele 2 solutii profesionale de pe piata si anume:

1. Alienware - cu al lor Amplifier
2. MSI - cu al lor G30 Shadow gaming dock

Am citit zile intregi review-uri si am stat pe forumuri si m-am inspaimantat cat de "sensibile" sunt aceste solutii.

Stiu ca pe tine te intereseaza exclusiv "Thunderbolt solution" si poate nu conteaza cele 2 solutii PCI Express de mai sus, insa ma gandesc ca 2 mari producatori Dell/MSI ar fi ales cu siguranta solutia aceasta daca ar fi fost una "usoara" - nu s-ar fi chinuit sa faca sloturile proprietare PCIx4/PCIx8 ci ar fi vrut sa vanda pulbicului larg in special celor cu Mac-uri care au porturi TB de cand lumea

Am vazut de curand ca cei de la MSI lucreaza de zor la o solutie mai eleganta pentru G30 si din "culise" se pare ca lucreaza chiar la o versiune pe Thunderbolt 3