Activision nu are niciun joc exclusiv pe PS3 din cate stiu eu. In mod cert pentru PS3 ei isi porteaza jocurile si probabil aceste portari / adaptari costa ceva banuti care nu se reflecta in vanzarile pentru acea platforma. Acesta cred ca este motivul pentru care s-ar hazarda un bastan al unei companii sa vina cu asemenea declaratii, care nu prea se fac in gura mare, dar ma rog. Cei enumerati de tine sunt fix studiouri care au scos jocuri exclusiv pe PS3, ca sa nu mai zic ca unii sunt de fapt studiouri de casa ai Sony, cu acces la mult mai multe resurse ale PS3 decat ... sa zicem un developer pe care il publisheaza Activision.
Eu cred ca la mijloc este o evaluare a cheltuielilor facuta de Activision si poate si o neintelegere intre ei si Sony. Cine stie, totul se joaca pe bani grei, poate Activision vrea sa fie tinut in puf.

Asta cu o consola avansata dpdv tehnologic n-am inteles-o. Adica de ce as veni eu, ca producator al unei console, pe o piata cu concurenta serioasa si as vinde mai scump doar pe considerentul ca o am "mai mare" ? Pai piata principala careia i se adreseaza Sony este piata de jocuri, si pana una alta si PS3 si X360 si Wii asta fac, aduc jocuri catre cumparatori. Mi se pare un pic snobism sa nu ii scada pretul doar ca are trilioane de cell-uri din care produc rezultate asemanatoare cu cele ale competitiei.