Vreau sa va prezint cum reconstuiesc eu atomizoarele defecte:
prin imagini:
Am luat spirala de nichelina de 0,5mm dintr-un uscator de par vechi
Am taiat 2 fire de bobinaj 5cm si le-am curatat capetele in acid
Am taiat cca. 10 cm nichelina din spirala, am indreptat-o atent si am introdus-o in acid
dsc_0004.jpg
Am scos nichelina si cu ajutorul unei sarme de 1mm grosime, am adus nichelina in forma de spirala, 5-6 spire, (nu am folosit nici un fel de miez, deoarece nichelina poate sta in spirala si fara)
dsc_0005.jpg
Am lipit capetele nichelinei cu cele ale sarmelor de cupru si am taiat surplusul de metal (nichelina - cupru)
dsc_0006.jpg
Am desfacut cu grija atomizorul, am asezat toate componentele deoparte si am inlocuit bobinajul vechi si contactii, cu ce-am confectionat mai sus
dsc_0007.jpg
Apoi am reasamblat inapoi atomizorul, in ordinea desfacerii si am lipit capetele firelor la piesa de fund a atomizorului, urmand ca surplusul de fir, sa-l spiralez la introducere prin infiletare
dsc_0009.jpg
Rezultatul = Un atomizor, super functional, care incalzeste mult mai tare ca cel original, mai multi vapori, si bateria e OK, adica n-o stoarce cum ma asteptam
Asta e munca mea de-o ora de azi dimineata

Ajut cu experienta mea pe oricine doreste si are rabdare sa faca o munca asemanatoare.
Inca ma gandesc la o modalitate reconditionari atomizoare, (in serie), facand din rezistenta nichelina, o piesa de schimb, la fel ca orice alta rezistenta