Quote Originally Posted by Spike View Post
Iar incepem cu cearta pes vs fifa? La varsta asta ar trebui sa fii suficient de matur sa intelegi ca fiecare are perspectiva lui in ceea ce priveste un anumit lucru. Fifa si pes sunt 2 jocuri complet diferite, care se adreseaza unor categorii diferite de jucatori. Fiecare alege ce i se pare lui mai bun, realist, atractiv dpdv grafic si asa mai departe. Eu de exemplu dupa 15 ani de rupt fifa am trecut la pes. Apreciez in continuare eforturile depuse de ea, pentru ca fara rivalitate nu ar putea sa existe un progres real.
Omule, unde ai vazut tu cearta? Jocul are unele probleme tehnice ridicole pe care nu doar eu le consider importante. Daca ai trecut la Pes stii si tu cat de cretine sunt faulturile si cat de des se da galben sau rosu. E o prostie ordinara partea asta. Daca portarul degajeaza cu mana, poate arunca mingea pana in jumatatea cealalta. Ai vazut tu undeva asa ceva intr-un meci de fotbal? Cand adversarul e faultat si bate rapid, jucatorii tai nu se intorc in aparare si pana nu executa adversarul lovitura tu nu ii poti controla. Apoi, se intampla prea des sa incerci o deposedare si sa cada jucatorul advers pe jos, iar tu sa nu mai ai control asupra jucatorului tau pana nu se ridica cel cazut. Sunt prea multe momentele in care nu ti se mai ofera control asupra propriilor jucatori. Mai sunt cateva chestii mai minore deranjante, nici nu pomenesc de licente sau alte alea.

Mie problemele enumerate mai sus mi se par indeajuns de mari incat sa ii zic pas lui 2016. Cel putin la pret full nu merita daca sunt inca prezente problemele. Ca si gameplay in rest si prezentare e altceva. Mi se pare mai fun decat Fifa iar atunci cand joc vs. COM mi se pare mult mai echilibrat decat la Fifa. Nu mai exista frustrarea problemelor de acolo. Dar nu poti spune ca Pes nu are probleme si sa nu accepti critici asupra jocului.