Niste idei dupa niste jocuri. Cu liniute, ca la scoala.

- PES inca sufera la prezentarea jocului, atmosfera. Am zis de mult ca trebuie sa angajeze o echipa speciala pentru asa ceva. De la meniu la cum este prezentat meciul, inca au de lucrat. Au adus cateva plusuri fata de alti ani, dar nu sunt inca acolo.

- Miscarea jucatorilor este fluenta, mult peste ce s-a facut in anii precedenti. Jucatorii au greutate inca, dar se misca mult mai natural. Nu mai sunt chiar niste robotei care misca picioarele ca pe senile. Pasele se simt la fel de bine, mingea are si ea greutate.

- Gazonul nu mai arata chiar ca in paint cum era in editiile precedente, dar inca o data, mai au de lucrat. Sa fure putin de la EA, ca nu ar strica. Imi place ca sare si iarba, si nu in mod excesiv, precum in FIFA, unde chiar si atunci cand merg jucatorii, sare iarba zici ca a sutat cu spitul.

- Imi place ca acum chiar se lasa avantaj cand vine vorba de fault. Tin minte ca in 2012, 2013 parca, era jale. Te durea capul. atat de sacadat era un meci. Orice fault se fluiera, devenind extraordinar de frustrant. Acum este mult mai bine, curge frumos jocul. Tot legat de fluiditate, inca au aceasta problema cu avantajul sau lasat jocul liber cand vine vorba de offside. Chiar nu pot sa inteleg de ce le este atat de greu sa faca in asa fel sa se fluiere doar in cazul in care jucatorul atinge mingea sau se indreapta spre ea si e aproape. Iar, trebuie furat de la EA nitel.

- Nu exista pace abuse ceea ce este parfum si dulceata de trandafiri. Se joaca elaborat, in pase. Fara ping pong, ca nu iese. Fundasii ies in fata mingii, cam cu ce se lauda FIFA anul asta. PES oricum s-a simtit mult mai bine fata de FIFA cand a venit vorba de jucat impotriva AI-ului. In FIFA, cel putin pe Legendary, ai senzatia ca daca jocul vrea sa iti dea gol neaparat (ceea ce se intampla des), face tot posibilul si iti da. Devine pinball, ding ding ding - gol, fara ca tu sa poti sa reactionezi. Deh, cea mai mare dificultate, e normal sa fie greu

- Sliding tackle care chiar inseamna ceva si iti aduce un avantaj daca este executat cum trebuie. Intotdeauna, in PES, sliding tackle-ul chiar a fost facut bine. FIFA incearca si acum sa rezolve aceasta problema a lor, nu le-a iesit, cel putin pana acum. Vedem in 16. Este atat de rewarding cand faci un tackle bun, adversarul cade sau sare peste tine, tu te ridici si te duci ma departe. Asta e fotbalul, nu sa fac tackle si sa sara absolut toti jucatorii peste tine cu tot cu minge. Tot legat de tackle, o alta chestie care imi place este miscarea jucatorilor care acum nu mai sfideaza fizica atunci cand sunt faultati din spate si nu mai cad tot pe spate ca si cand se arunca in piscina desi faultul a fost facut la tibie, in fata.

- Cartonasele nu se mai dau asa usor, ceea ce este bine.

- Au introdus si celebrari, se vede ca incearca sa rezoneze cu astia mai fifisti. Nu e rau, dar evident, e loc de imbunatatire.

- Legat de licente, echipamente, etc..nu-mi fac griji. Au zis ca se vor putea modifica, PES are o comunitate foarte buna cand vine vorba de asta.

- La portari nu ma pronunt inca, nu am jucat destul. Nu am vazut nimic dubios in cele cateva meciuri pe care le-am jucat, dar asta nu e o garantie ca totul e roz.


Cam asa. Cu siguranta o sa il cumpar, nu stiu daca day one, dar presimt ca va fi jocul de fotbal care nu imi va face chiar atat de multi nervi.