Single post: Help SAMSUNG UE40JU6440

  1. #1 SP
    Junior Member Metaf's Avatar

    Unhappy Help SAMSUNG UE40JU6440

    Salutare,

    Aveti idee cum pot rezolva problemele TV-ului proaspat cumparat (ieri, prins la un pret bun la Mediagalaxy).

    Sunt foarte multumit de calitatea imaginii, insa, ma cam deranjeaza, stiind ca "sunt acolo":

    - (2-3) pixeli morti in partea de sus a ecranului
    - un banding vertical (nu este deranjant in timp ce ma uit la filme, se observa pe fond alb sau gri).
    - nu vrea de nicio culoare sa-m faca full screen la niste poze de pe HDD extern (mi le pune pe centru si-atat).

    Vreau sa stiu daca ar trebui sa-l returnez si sa iau tot unul la fel, fiind in perioada legala de retur (poate sunt mai norocos cu un panel mai "curat").
    Nu stiu daca se poate face asta pe garantie sau pe retur (nu stiu cum sta treaba exact la Altex / Mediagalaxy si garantie pentru TV-uri cu pixeli morti / blocati). Mi-e foarte urat de astfel de lucruri, dar pana la urma trebuie sa ma bucur de un TV / banii dati.

    Bottom line, voi ce-ati face ? Pastrat sau dat.

    Multam in avans !

    PS: Am zis sa incerc niste fix-uri pentru deblocare (gen imagini succesive high contrast, masare zona respectiva, cautat tutoriale pe net, nu a mers nimic pana acum).

    Aveti idee, pot spera sa deblochez pixelii ? acel banding se poate "rezolva" ?
    Totodata, se poate inrautati totul in sensul ca pot aparea si mai multi pixeli sau acel banding sa devina deranjant ?
    Nu am gasit mare lucru pe net (fiind un model nou pana la urma si nu sunt foarte multi detinatori).
    Attached Images Attached Images wp_20150914_003.jpg wp_20150914_006.jpg wp_20150914_007.jpg wp_20150914_009.jpg