Primea mea incursie intr-o lume virtuala a fost pe la varsta de 4-5 ani cand am primit cadou de la tata un SNES. Pe vremea aia putine stiam si nici nu ma interesa. Era o cutie in care bagam niste chestii dreptunghiulare si aparea o chestie ciudata pe ecran, cu care saream pe niste ciuperci (da, Mario). Nici nu ma interesa mai mult. Deja in bloc eram popular, aveam 2 controllere si toata lumea vroia sa vina la mine sa ne jucam Mario sau Tennis sau un joculet cu bilute unde trebuie sa ajungi la capatul unui traseu fara sa cazi ( un fel de Ballance antic).

Dupa ceva ani petrecuti cu aceasta cutiuta gri, cu niste negru si rosu am facut pasul la primul calculator. Imi amintesc cum ii spuneam atunci. Cutie cu disc. Ca aveam un cd-rom pe acea vreme, si de la SNES la PC era o mare trecere. Imi amintesc ca ma duceam la Unirea si cumparam DISCHETE cu jocuri. Da, dischete, si acum ne plangem ca nu ne ajung blu-ray-urile pentru spatiu de stocare. Stiu si acum unul dintre jocuri. 2D, cu un omulet ( primele misiuni aveau ca fundal o cladire din caramizi ) si mearga in stanga si in dreapta si omoram tot ce misca. Da, cu astea am copilarit. Si cu miuta in spatele blocului.

Multi ani au trecut de atunci. Inca eram pe vremea cand placa video nu depasea 6mb si era si on-board. Apoi a aparut GTA 3 mi se pare. Eram clasa a5a sau a6a nici nu imi amintesc. Si mi-am luat GTA 3 de la baietii veseli. Ajung acasa, bag cd-urile (erau 2), instalez. Yuppy, fericit ca nu a dat CD eroare. Dublu click pe iconita, PAC PAC. Ai nevoie de placa video de cel putin 16mega. Sau dracu mai stie cat. Toate cat de suparat am fost acele zile. Nu ma puteam juca GTA 3. Dupa cateva luni mi s-a stricat PC si am primit unul nou care avea acea placa video noua si am putut sa ma joc GTA. Asta e un lucru care, mi-a ramas in minte, desi nu inteleg de ce. Who knows?

Ca sa nu mai zic de vacantele la mare in Neptun unde cel mai important lucru era sa merg cu prietenii de familie la console sa ne jucam. Mai stiti voi cand erau vreo 30 de PS2 aliniate frumos una langa cealalta, pe televizoare mai mult alb negru decat color si stateam cu orele sa ne jucam masinute sau bataieeeee a.k.a Tekken. Ce vremuri. Acum stam sa ne uitam ca nu se incarca cum trebuie grafica, ca arma nu lasa umbra corect, ca masinile nu au AA. La asta s-a ajuns? Cam naspa, sincer.

Apoi consolele au luat o pauza pentru mine. Nu am mai avut contact cu ele. Toti prietenii aveau PS2 dar eu cand vroiam sa "il primesc cadou" eram refuzat spunand ca deja am trecut de varsta jocurilor. Yeah right pana cand mi s-a pus pata pe Cutia de 360 grade si mi-am cumparat-o singur. Si apoi am descoperit o rubrica obscura pe un forum de calculatoare, cu unul Monky care posta non stop pe acolo tot felul de ghiduri si indicatii, si unul dark_one parca il chema care non stop isi cumpara cate ceva si ne posta pozele cu colectia lui care ocupa mai mult spatiu decat ocup eu in casa alor mei. Si uite asa ... am ajuns aici, azi, pe ConsoleGames.ro, cu noi prieteni.

ps: Nu pot sa spun ca am o istorie precum a lui Darkie dat fiind si diferenta mare de varsta el apucand vremuri cand eu nu eram nici in planuri.