Incep sa cred ca exista scripting si in PES, partea proasta e ca are loc in Master League. E foarte ciudata experienta uneori. Sa explic: am inceput cariera si am jucat jumatate de sezon, in unele meciuri pur si simplu nu am facut fata uneori. Exemple:

1. In deplasare la Atletico Madrid, eram condus 2-0 la pauza, am reusit sa marchez o data pentru 2-1 si asa s-a incheiat. Am dominat tot meciul atat la posesie cat si la faze/suturi. Ei din 2 atacuri au dat doua goluri.
2. Retur cu Atletico Madrid, am condus 3-0 la pauza, am fost egalat la 3-3 pana in min 80 si in min 90+3 am reusit un gol de la distanta cu James pentru victorie 4-3.
3. Meci cu Malaga, am dominat tot meciul, 20 de suturi, ei nimic, scor final 0-0.
4. Sevilla in deplasare, extraordinar de strans, am dat goluri ba eu, ba ei, scor final 3-3. Cand dadeau ei gol, nu aveam ce sa le fac, alergau ca la olimpice si recuperau orice minge.
5. Sevilla acasa, i-am ciuruit, 4-0.
6. Barcelona in deplasare, 4-0 pentru ei pana in min 25-30, la pauza s-a incheiat 4-3 iar scorul final a fost 4-5 pentru mine. La primele 4 goluri nu am putut face nimic. Jucatori gen Rafinha si Busquets nu pot fi deposedati, de MSN nici nu mai zic, aveau posesie 80% si nu am putut sa misc nimic, nu am putut sa recuperez mingi, au fost in ultimul hal de OP. Faceau pressing cu doi jucatori iar eu nu ke puteam lua mingea nici prin alunecari facute bine, nici prin pressing si nici prin chemarea celui de-al doilea jucator sa intre la recuperare in timp ce jucatorul controlat de mine se demarca incat sa mai inchida din zone. Bale alerga mai incet decat Xavi. A fost degesba, au facut ce au vrut.
7. Barcelona acasa, aceasi situatie, dar de data asta au fost OP tot meciul, am pierdut 5-0 si nu am reusit nimic. Am avut posesie 18%.
8. Roma in deplasare, au marcat de doua ori de la mijlocul terenului, dar am castigat 4-2.
9. Roma acasa, am castigat 3-0, dar si-au dat doua autogoluri cretine, unul similar cu al lui Nicolita vs RM.
10. Manchester City, 2-0 in tur, 2-0 in retur si i-am batut lejer in ambele meciuri.

OK, unele faze se pot intampla, nu zic. Jocul e fun cand iei gol ca esti prins pe contraatac sau faci vreo gafa cu vreun fundas, nu conentez, dar uneori CPU e prea OP si e deranjant sa nu poti face nimic. In PES2015 bateam cu greu, desi de cele mai multe ori faceam egal, cu Atletico iar pe Barcelona o bateam la scor. Acum cu Barcelona nu pot misca nimic cat timp e OP, si nu e normal sa fie mai buna atat de artificial. Mi-e si frica de Bayern Munchen.