Istoria mea este cam scurta:
Prima mea consola a fost un atari 2600.Eram extrem de nervos deoarece joystick-ul nu functiona corespunzator.Va dati seama,la varsa de 3,4 ani sa ma nervi.Oricum,asta fusese adus din USA de matusa lui fratimiu.

In anul 1999 ,la varsta de 5,6 ani am primit cadou de la tata un Terminator.Ce sa spun..a ost unul dintre cele mai fericite momente ale vietii mele de consolist.O lunga perioada de timp,cutreieram pietele si targurile in cautarea acelor casete galbene.Dupa un timp ,imi aduc eu aminte stransesem aproximativ 35 de bucati.Eram in culmea fericirii.
Singura problema a acestei clone de consola era faptul ca gamepadul se strica extraordinar de repede.In ce ritm butonam eu,in doua ,trei saptamani acestea se stricau.Noroc ca targurile si pietele erau pline de asa ceva.

Dupa aceea am avut si un tetris.Foarte interesant..Ma omoram la jocul acela cu masinuta si la "rama".Insa acesta nu putea fi egalat de Terminator.

Parca in anul 2001,matusa-mea si-a cumparat un Pc.Si acum ii mai tin vag minte configuratia.
Pentium MMXaici cred ca gresesc)
procesor de 233 MHZ
8 mega ram
hard 5 GB
placa video-habar nam

Jucam in nebunie mortal Kombat 3 si Red Alert.RA fiind primul meu joc de strategie jucat vreodata.Era un PC bun,dar odata cu trecerea timpului,devenea o epava.

In anul 2003 mi-au cumparat parintii si mie un Pc.Cel care il am si acum.
AMD Athlon 1700x
256 RAM
40 gb hard
o placa video,care,anul trecut am schimbat-o cu un FX 5500.
O perioda acest PC a fost "zeul" meu.Eram convins ca nimeni nu mai are un PC atat de performant.
In perioada asta ma jucat:Return to Castle Wolfestein,Medal of honor:Alied Assasult,Serious Sam,Soul Reaver.GTA VIce City etc.

In anul 2005 ,vazand ca pe Pc nu mai mergeau noile jocuri ce apareau m-am decis sa -mi cumpar un PS2.Il luasem de la Carrefour cu 5 milioane juma.
Am fost foarte multumit.O gama larga de jocuri printre care si arcade-urile pe care inca nu le mai vazusem pe PC pana acum:Tekken 4,5,Soul Calibur,Dragoon Ball Z etc.
Seria,care cred eu ca a prelungit viata PS2-ului a fost seria:GOD OF WAR.O serie l care pierdeam notiunea timpului cand o jucam.

In 2006 m-am decis sa-l dau la schimb pt un PSP.Alta alegere de care si azi sunt foarte multumit.
In 2008 odata cu intrarea la liceu,parintii mi-au facut cadou un XBOX 360 arcade cumparat de la MediaGalaxi.
Cu frica in san de RROD,(desi detineam garantie) am vandut-o dupa aproximativ 4 luni cu tot ce ii trebuia unui XBOX 360.In timpul acesta i-am facut niste upgrade-uri componentiale,daca pot spune asa.

In timpul acesta m-am bucurat de:GTA IV,Bad Company,Soul Calibur 4,Fifa 2008,icon etc.Toate jocurile jucandu-le la rezolutii de 1920x1080 pe un CRT de 21 ".
Cam asta ar fi istoria de consolist.Astept Craciunul,ca ,odata cu venirea cestuia o sa-mi pot lua si eu un PS3.