Hehe darkie... ai avut ceva istorie. La mine nu a fost chiar atat de bogata. As putea spune ca prima mea consola a fost un Pong (la un TV alb negru care avea niste manetute - asta prin '85). Iar pe vremea cand imi luasem HC85 ("upgradat" la CIP03) mai cochetam cu NES-ul (Nintendo Entertainment System) unui vecin. Asta cred ca era prin 86' - '87. Dupa care prin '89-'90 am "rupt" Sega Mega Drive-ul unui unchi care gasise minunatia pe undeva prin Germania. Cu greu am reusit dupa aceea sa-mi cumpar un SNES, pe cand mai toata lumea era disperata dupa clona aceea... Terminator sau cum Dzeu se numea. Iar din '95 am devenit fan Sony, cu PlayStation. A urmat PlayStation 2 prin 2000 si Xbox prin 2003... si in sfarsit am trecut la nextgen cu Xbox 360 la lansare, PS3 la lansare...

Cred ca se poate observa ca daca initial exista un delay (si datorita vremurilor, si a banilor sau a faptului ca probabil nu prea stiam eu pe ce lume ma aflam) si jucam mai mult pe console "prin vecini", am ajuns atat de maniac incat sa le iau la lansare, indiferent de pret. Acum cred ca m-am mai calmat un pic... desi daca maine se anunta PS4 sau Xbox720 s-ar putea sa nu rezist.

Eu unul trebuie sa recunosc ca perioada cu CIP03, Commodore, etc... mi-a aprins "flama" pentru jocuri. Atat de mult incat ma duceam la Palatul Pionierilor la diverse sectii unde aveau si PC-uri (pe care din cand in cand mai cochetam cu Saboteur, seria Dizzy, etc). Hehe, din cauza asta ajunsesem sa ma duc pana si la mineralogie

O alta influenta puternica asuprea mea au avut-o arcade-urile. De la mare in mod special, unde imi mancau zilele Donkey Kong, R-type, Double Dragon, Street Fighter sau mai stiu eu ce nebunie. Si cum astfel de jocuri nu prea existau pe PC, eu zic ca au avut rol important in a ma atrage mai mult consolele decat PC-ul.

In materie de handheld, probabil ca apetitul a fost deschis cu porcariile acelea mici care aveau 5-6 pozitii (de miscai masina doar stanga dreapta ca sa te poti feri), sau cele in care trebuia sa aduni oua. De tetris nu mai zic. Vorba lui darkie, a fost o perioada in care invadasera piata tot felul de tetris clones... si uite ca am ajuns la PSP