La oficiul pentru plasarea fortei de munca vine intr-o zi un batranel.
- Dom'ne, am un nepot in provincie si as vrea sa-l aduc in Capitala. Ce locuri de munca aveti?
- Pai, avem un post de vanzator de ziare, castiga 16 milioane pe luna.
- Prea mult, zice mosul . El e din provincie, vine aici in Bucuresti, da de bani si se strica. Poate aveti ceva mai modest.
- Vanzator in piata, 14 milioane pe luna, plus ce mai pica.
- Tot e mult, zice mosul . O sa-i strice cu femeile, taica. Ceva la zece milioane, zece milioane jumate n-aveti?
- Ba da, sa lucreze ca IT Manager, dar ii trebuie studii superioare.

-----

Iesi leul nostru nervos din vizuina si se repezi la vulpe:...Mama ta de vulpe, ia spune fata repede, cine e regele animalelor ?- Tu, tu, tu esti, maria ta", se uda vulpea...Mai merge si da peste lup:- Ia zi gustere, cine e regele animalelor, ca-ti mananc ficatii acu' - Doar tu, Maria ta, zice lupul galben de frica. Mai merge el... Intr-o poiana elefantul manca linistit niste iarba:- Ia zi ma, umflatule, cine e regele animalelor, ca-ti scot inima si ti'o arat .Elefantul ll prinde cu trompa dupa cap, il izbeste de vreo 3 copaci si-l lasa lat in mijlocul drumului, pascand in continuare netulburat. dupa juma de ora de lesin, Regele se trezi mormaind: - Frate... daca nu stii, nu stii si gata, nu trebuie sa devii violent acu'..

-----

Traduceri "destepte":
Ce puii mei? - What my chickens?
du-te-n pisicii ma-tii - go into your mother’s cats
ce pusca mea? - what my gun?
pana mea - my feather
ce basca mea? - What my hat?
e cu capu! - he is with his head
da-te-n sange - go into blood
nu ma freca la icre - don’t rub my fish eggs
plimba ursul - go walk the bear
ma doare-n paispe - it hurts in my fourteen

-----

-Nu stiu ce sa fac cu sotul meu, doctore. Vorbeste in somn. - Da, este un lucru neplacut. - Neplacut? Putin spus! Alaltaieri radea de el tot senatul...

-----

Definitia nanosecundei in Bucuresti = diferenta de timp intre momentul cand se face verde la semafor si momentul in care se aude primul claxon.

-----

Un taran intra intr-un magazin fero-metal sa cumpere o broasca Yale. I se spune ca n-au asa ceva. - Atunci, un lacat simplu, incearca taranul. - N-avem. - Atunci, macar un zavor... - N-avem. - Nici macar un foraibar n-aveti? - N-avem. - Atunci, ce mama dracului mai tineti magazinul asta deschis? - N-avem lacat cu ce sa-l inchidem!

-----

Metod� antistress:
Relaxarea este o modalitate psihofiziologica de depasire a crizei de adaptare. In mod normal, o minte care este supusa continuu unui efort considerabil, mai ales de c�tre cei din jur, va avea de suferit de pe urma acestei presiuni. Iata mai jos o metoda de relaxare in 5 pasi simpli, foarte eficienta, care te poate ajuta intotdeauna:
1. Imagineaza-ti ca te afli la munte, langa un izvor.
2. Pasarile se aud ciripind in aerul rece si curat.
3. Nimic nu te poate deranja aici. Nimeni nu cunoaste locul tau secret.
4. Sunetul unei mici cascade creaza un fundal sonor linistitor.
5. Incearca sa-ti imaginezi cu claritate figura persoanei pe care o tii cu capul sub apa...