Nu este vorba numai de diferenta grafica. Trebuie sa intelegi ca sunt doua generatii diferite - fiecare cu jocurile ei. Nu stiu ce pretentii ai din punct de vedere vizual de la un joc, dar daca as incepe in 2015 cu un X360, as juca cele mai importante titluri ale generatiei trecute - seria Fallout, Mass Effect, Dragon Age, Witcher 2, GTA IV, Bioshock (sunt doar cateva din cele care imi vin in minte). Sa nu ratezi sub nicio forma Red Dead Redemption (nu o sa il gasesti pe alta platforma in afara de X360 si PS3), si nu in ultimul rand - exclusivitatile, in masura in care te pasioneaza : Alan Wake, Gears Of War, Forza etc. Avantajul e ca toate titlurile despre care iti povestesc sunt la preturi foarte mici acum. Nu se mai prea fac jocuri pentru X360, dar s-au facut la greu vreo 10 ani, iar acum ai o librarie uriasa pe care nu merita sub nicio forma sa o ratezi.

Daca as fi in locul tau... As pune 360-ul la treaba bine de tot, ca as avea ce sa joc. Sigur ca poti sa iti iei si PS4, dar vezi sa nu te obisnuiesti prea tare cu binele si dupa aceea sa nu iti mai placa cum arata jocurile de 360. Glumesc. Nu e atat de drastica diferenta - se vede, dar nu atat de tare incat sa te faca sa iti vinzi XBOX-ul. Iar intre PS4 si X1, sa stai sa te gandesti pe care o vrei, fiindca Sony are niste exclusivitati foarte bune, dar vine si Microsoft tare din spate.

Daca nu ai fi avut 360 si ai fi vrut o consola, ti-as fi recomandat PS4/X1. Dar daca ai deja unul... Eu spun ca ar fi pacat sa treci direct la generatia curenta.