In primul rand tot ce pot sa spun este ca I Love Retro Gaming.Sunt extraordinar de fericit si de mandru ca fac parte din generatia care a crescut cu majoritatea consolelor retro.Prima mea consola a fost Sega Mega Drive,a doua un Sega Dreamcast.....desi in copilarie adoram jocurile video si ma jucam ore in sir,zi de zi.....nu eram inca pasionat de colectionari......din aceasta cauza dupa ce am trecut pe PC la vremea aceea,am ramas si fara aceste doua bijuterii pe care si acum le plang pentru ca in mintea si sufletul meu erau unice.Acum ca m-am facut baiat mare si m-am apucat de colectionat,am reusit sa achitionez printre multe altele un Mega Drive cu tot cu jocurile pe care le-am avut in copilarie.Am tinut neaparat sa fie exact modelul pe care l-am avut si exact aceleasi jocuri,asta ca sa inlocuiesc golul ce l-am avut pana acum in suflet.Dreamcast-ul inca nu am reusit sa il achizitionez dar........cat de curand.Ce era cel mai misto la jocurile retro era ca,desi nu aveau grafica misto(poate caracterul era format din 3 patratzele) dar asta te facea sa iti folosesti tu imaginatia ceea ce facea ca tot ansamblul si toata experienta sa fie mai fascinanta,captivanta si misterioasa(precum cartile nu sunt acelasi lucru cu filmele si nu iti dau aceeasi stare),toate astea nu le mai gasesti in jocurile de ultima generatie deoarece calitatea grafica a luat locul imaginatiei.Acum e vorba doar de skills si prea putina imaginatie,exceptie facand doar jocurile care sunt facute special pentru ati pune mintea la contributie.Unul din jocurile mele preferate este DOOM,un joc pe care l-am terminat de X ori si pe care inca il mai joc in continuare(este vorba despre versiunea de pe PSX).Nu pot sa neg ca imi place si DOOM 3 dar nu as da niciodata DOOM-ul vechi pe cel nou,desi diferentele de grafica intre cele 2 sunt enorme eu il aleg pe primul tocmai din cauza a ce am specificat mai sus.Ma sperie mai tare primul decat ultimul.Nu in ultimul rand mai vreau sa mentionez ca sunt atat de nostalgic incat tot timpul visez la console si jocuri retro sigilate si ca voi reusii sa le mai gasesc si acum si sa le procur pe toate ) .Anyway,parerea mea este ca retro gaming-ul nu va murii niciodata.Colectionari si gameri inraiti vor exista intotdeauna iar pe copilul meu cu siguranta il voi obisnuii cu console retro si odata cu timpul va parcurge singur drumul catre consolele de ultima generatie la fel cum am facut-o si eu.I Like Next-Gen Gaming But I Love Retro Gaming.